پایگاه خبری وب دا علوم پزشکی گلستان- اخبار
معاون درمان وزارت بهداشت در نشست خبری عنوان کرد: خطر پیک های دیگر کرونا در صورت هر گونه رفتار اجتماعی اشتباه

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/1/20 | 
معاون درمان وزارت بهداشت در نشست خبری عنوان کرد:
خطر پیک های دیگر کرونا در صورت هر گونه رفتار اجتماعی اشتباه

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: تاکنون هیچ دارویی ثابت نشده که بتواند میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا را کاهش دهد. آنچه در این زمینه موثر است، فقط مراقبت صحیح، چه در منزل و چه در بیمارستان، است.


به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: خوشبختانه به دلیل زحمات کادر پزشکی، پرستاری و تمام نیروهای پشتیبانی در سراسر که در جهت سلامت مردم تلاش کردند و مشارکت مردم که در منزل مانده و به مسافرت نرفتند، در حال حاضر، شرایطمان بهتر است و مراجعات سرپایی بیمارستانی ما به طرز قابل قبولی کاهش یافته است، همچنین، اورژانس ‌های بیمارستانی ما نسبتا خلوت شده و بخش‌ های بستری که برای بیماران قرار داده بودیم، نزدیک به ۵۰ درصد تخت های بیمارستانی ما ظرفیت خالی دارد که این نشان دهنده این است که مردم مراقبت ‌های صحیحی را انجام دادند. در عین حال، به دلیل مراقبت ‌هایی که در بیمارستان‌ ها انجام شده، میزان ماندگاری بیماران بدحال در بیمارستان‌ ها بیشتر شده است؛ به طوری که ظرفیت تخت‌ های ICU ما پر است.

خدمت رسانی ۴۰۰۰ تخت ICU به بیماران مبتلا به کرونا

وی افزود: البته ما حدود ۴۰۰۰ تخت ICU برای بیماران کرونایی در نظر گرفته بودیم که تقریبا تمامی این تخت ‌ها پر است و علت اصلی آن، این است که بیماران مراقبت می ‌شوند و از آنجایی که میزان مرگ‌ و میرمان کاهش یافته، میزان ماندگاری بیماران بدحال را افزایش دادیم. در کنار کاهش نسبی مراجعات به بیمارستان‌ ها، روند ترخیص ما رو به افزایش است که علامت بسیار خوبی است.

خطر پیک های دیگر کرونا در صورت هر گونه رفتار اجتماعی اشتباه

 وی گفت: مجموعا تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، بازار و ایجاد فاصله گذاری و همراهی مردم کمک کرد که به سمت مهار بیماری حرکت کنیم، البته تا زمان مهار کامل، هنوز زمان داریم و هر گونه رفتار اجتماعی اشتباه می ‌تواند پیک ‌های دیگری از بیماری ایجاد کند.

دکتر جان‌ بابایی ادامه داد: خوشبختانه در کشور ما، نگرانی که برخی کشورهای اروپایی در بستری بیماران در ICU دارند، نداریم. در همین مدت کوتاه، حدود ۳۰۰ تخت ICU با دستور وزیر بهداشت به ظرفیت تخت ‌های ما اضافه شده و توسعه دستگاه ‌های بخش‌ های ویژه را هم داشتیم.

وی ادامه داد: در کنار آن، با کمک همه سازمان‌ها و خیّرین، نگرانی عمده ‌ای برای لوازم حفاظتی برای کادر پزشکی نداریم و تقریبا همه جا تامین است. حضور خیّرین در بیمارستان‌ ها باعث افتخار ماست که با اشکال مختلف در بیمارستان‌ها حاضر شده ‌اند. حتی برخی گروه‌ های جهادی که در بیمارستان‌ ها مستقر شدند که جوانانی هستند که در کنار بیماران قرار گرفتند و کارهای خدماتی برای بیماران انجام می ‌دهند که برای کشور ما، باعث افتخار است.

توسعه تخت های ویژه و ایزوله منفی در اولویت وزارت بهداشت

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: بنا داریم با درس آموخته ‌هایی که از این بحران گرفتیم بتوانیم بخش هایی را که نیاز به سرمایه ‌گذاری بیشتری دارد، با کمکی که از طریق صندوق ذخیره ارزی در اختیارمان قرار می ‌گیرد، تقویت کنیم. توسعه تخت ‌های ویژه و بخش‌ های ایزوله منفی جزو اولویت‌های ما است تا بتوان بیماری‌ های واگیردار را مدیریت کرد. در عین حال، ایجاد زیرساخت‌ هایی مانند دستگاه ‌های اکسیژن ساز و تاسیسات گرمایشی را تقویت کنیم. پروژه‌ های بیمارستانی که امسال در مرحله بهره‌ برداری داریم که حدود ۶۰۰۰ تخت بیمارستانی است که امیدواریم زودتر به بهره برداری برسد تا به چرخه ارائه خدمت وارد شوند. در این ایام، روزهای سخت، اما پر افتخاری داشتیم که دلیل اصلی آن همراهی مردم و خیّرین بزرگی بود که در کشور در کنار ما قرار گرفتند و سازمان ‌هایی که در این روزها باری از دوش حوزه سلامت برداشتند.

مهار کرونا تا اردیبهشت ماه، مشروط بر رعایت توصیه ها

دکتر جان‌ بابایی در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت تامین تجهیزات و زیرساخت های مورد نیاز برای مهار بیماری کرونا در کشور، گفت: مهار بیماری به معنی افزودن زیرساخت های بهداشت و درمان نیست. چراکه ما زیرساخت ‌های بهداشت و درمان را در سخت ‌ترین شرایط توسعه داده ‌ایم تا میزان بستری‌ هایمان در دوران کرونا به گونه ‌ای باشد که کسی برای بستری معطل نشود و یا اگر بیماری نیازی به ICU دارد، بتواند در بخش ‌های ویژه بستری شود. بر همین اساس، در پیک کرونا، بزرگ ‌ترین بیمارستان‌ های ما زیر بار خدمات کرونا رفتند و خوشبختانه با این اقدامات خدمات مورد نیاز مردم به روی زمین نماند.

وی افزود: اما برای اینکه بخواهیم تا پایان اردیبهشت ماه به نقطه مهار بیماری برسیم، مشروط بر این است که بحث فاصله ‌گذاری اجتماعی و فیزیکی اتفاق بیفتد. این کار نیازی به زیرساخت‌ های بهداشتی درمانی ندارد، بلکه نیازمند مراعات نکات بهداشتی و موارد فاصله‌ گذاری اجتماعی است؛ به طوری که افراد در خانه بمانند و بنا به ضرورت خارج شوند، اگر ملاحظاتی که باید اتفاق بیفتد، انجام شود، به نقطه مهار تا پایان اردیبهشت ماه می رسیم، اما هر اتفاقی خلاف این موضوع، می ‌تواند مهار را به تعویق اندازد.

اولویت های استخدام در وزارت بهداشت

وی در پاسخ به سوالی درباره برخی اظهارات مبنی بر تعدیل پرستاران از بیمارستان ‌های خصوصی، اظهار کرد: درباره بخش خصوصی هنوز گزارش مکتوبی به ما نداده‌ اند و ما هم این مباحث را از بیرون شنیده ایم و به طور مکتوب گزارشی درباره تعدیل نیرو به ما ارائه نشده است. ممکن است، برخی افراد خودشان نتوانند با این شرایط کار کنند و من نمی ‌توانم در حال حاضر درباره آن اظهار نظر کنم. درباره کادر خودمان که فعلا عددش را رسما اعلام نکردند، اما در ستاد ملی کرونا تصویب شد که درباره تغییر وضعیت شغلی و استخدامی افراد، اولویت با افرادی باشد که در بخش ‌های کرونا کار کردند. ظرفیت استخدامی امسال طبق وعده هایی که دادیم، همان ۵۰ درصدی است که سال قبل احصاء نشده است که امیدواریم از این تعداد بتوانیم نیروی بیشتری برای تکمیل کادر ICU اقدام کنیم. زیرا یکی از کمبودهای ما کادر نیروهای بخش ICU است که در بحران ‌ها به کمک ما می ‌آیند.

هزینه درمان بیماران مبتلا به کرونا

دکتر جان‌ بابایی در پاسخ به سوال دیگری درباره رایگان شدن هزینه درمان کرونا، گفت: در بیمارستان‌ ها ما با تعداد افراد معدودی که تاکنون تحت پوشش بیمه همگانی قرار نگرفته ‌اند، مواجهیم. طبق مصوبه ستاد ملی کرونا، کسانی که تابعیت ایرانی دارند، اما بیمه نشدند، بیمه سلامت این افراد را تحت پوشش بیمه می ‌برد تا برایشان از دفترچه بیمه استفاده شود. در عین حال افرادی که تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دارند، از ظرفیت بیمه تکمیلی برایشان استفاده می ‌شود و در افرادی که تمکن مالی ندارند از طریق مددکاری بیمارستان و سامانه مربوط به طرح تحول سلامت، کمک به آنها انجام می‌ شود. هزینه درمان کمتر از ۱۰ درصد سهم بیمار است که در آن هم اگر بیمار تمکن مالی نداشته باشد، از طریق مددکاری از محل طرح تحول سلامت، کمک می‌ کنیم.

کرونا هنوز داروی اختصاصی ندارد

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: تاکید می ‌کنم که تاکنون هیچ دارویی ثابت نشده که بتواند میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا را کاهش دهد. آنچه در این زمینه موثر است، فقط مراقبت صحیح، چه در منزل و چه در بیمارستان، است. تمام داروهایی که تاکنون اعلام شدند، صرفا برای کاهش بار ویروس است، نه کاهش بار مرگ ناشی از بیماری.

احتمال پیک مجدد کرونا وجود دارد

دکتر جان بابایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورت مواجهه دوباره با پیک کرونا در کشور، آیا با کمبود تخت ICU مواجه خواهیم شد، اظهار کرد: ‌احتمال پیک مجدد کرونا وجود دارد. در حال حاضر با احتساب بخش خصوصی ۸۶۰۰ تخت ویژه داریم. تا مقطعی هم تا ۴۰۰۰ بیمار کرونایی داشتیم، اما در حال حاضر وضعیت بهتر بوده و شرایط آرام است، اما احتمال پیک مجدد بیماری وجود دارد. بر همین اساس، مقرر شد  در صورتیکه پیک مجدد داشته باشیم، با موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا ۱۵۰۰ تخت ICU راه اندازی کنیم تا در بحران به ما کمک کند. اگر پیک رخ دهد، این ظرفیت بالقوه را پای کار می آوریم. از طرفی مصوبه ای هم داریم مبنی بر اینکه اگر شرایط بحرانی رخ دهد و تخت های بخش دولتی کفاف ندهد، از بخش خصوصی خرید خدمت کنیم./
نشانی مطلب در وبگاه پایگاه خبری وب دا علوم پزشکی گلستان:
http://goums.ac.ir/find.php?item=70.4779.51024.fa
برگشت به اصل مطلب