پیام خود را بنویسید

اخبار جدید : حضور مشاور عالی و جانشین رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در گنبد

 | تاریخ ارسال: 1398/12/8 | 
پرهیز از برگزاری تجمعات مانند همایش ها، جلسات غیر ضروری و حضور نیافتن در اماکن شلوغ را از راهکارهای اصلی در پیشگیری از شیوع کرونا دانست و افزود: باید تلاش کرد در کنار رعایت کامل مراقبت های بهداشت فردی و اجتماعی، کانون های تجمعی و ارتباطی بین افراد به حداقل برسد.
دکتر محمد جواد کبیر روز چهارشنبه مورخ 07/12/98 در جلسه آموزشی و توجیهی روسای اتحادیه های صنفی گنبدکاووس  و برخی شهرهای همجوار آن با موضوع پیشگیری از کرونا ویروس افزود: در این راستا پیشنهاد لغو نماز جمعه این هفته به نماینده ولی فقیه در استان به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از سوی دانشگاه علوم پزشکی ارائه شد.
وی با اشاره به طولانی بودن دوره کمون ویروس کرونا که بین 2 تا 24 روز است ، اضافه کرد: علاوه بر این، بالا بودن سرعت انتشار و واگیری آن نسبت به دیگر ویروس ها، مراقبت های بهداشت فردی و اجتماعی با حسایت بالا را ضروری کرده تا با حداقل خسارت از دوره گذر این بیماری عبور بکنیم.
وی، دوره گذر ویروس کرونا را در بهترین حالت که رعایت بهداشت فردی و اجتماعی در جامعه صورت گیرد، سه ماه و در غیر این صورت 6 ماه و در شرایط حاد آن تا یک سال اعلام کرد و گفت: برای مقابله و پیشگیری از طولانی شدن دوره این بیماری، نیازمند همگرایی و همکاری همه آحاد جامعه هستیم.
** گلستان نیاز به راه اندازی کمپین اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دارد.
مشاوره عالی و جانشین رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان همچنین اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم نسبت به ویروس کرونا را برای مقابله و پیشگیری از شیوع این بیماری بسیار مهم دانست و افزود: همه افراد صاحب نفوذ و تاثیرگذار جامعه بالاخص بازاریان به دلیل جایگاه و ارتباطاتی که با مردم دارند، از بهترین ظرفیت ها برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به اعضای اتحادیه و مردم برخوردار هستند.
دکتر کبیر اضافه کرد: روسای اتحادیه های صنفی و دیگر افراد صاحب نفوذ می توانند با مراجعه به مراکز بهداشت و درمان شهرستان ها و دریافت پیام ها و توصیه های بهداشتی و خود مراقبتی، آنها را به دیگران منتقل نمایند و افزون بر آن، از ظرفیت رسانه های ارتباط جمعی، شبکه فضای مجازی و تشکل های مردم نهاد نیز باید به درستی استفاده شود.
وی تاکید کرد: همه اقشار مردم بویژه گروه های آسیب پذیر باید از اطلاعات و آگاهی های اولیه و ضروری نسبت به ویروس کرونا و راهکارهای پیشگیری و مقابله با آن، روش های خودارزیابی و خود مراقبتی مطلع شوند و همواره بایستی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.
دکتر کبیر با بیان اینکه فعلا گلستان شرایط خوبی نسبت به دیگر استان های کشور دارد و تنها یک مورد مثبت از ویروس کرونا مشاهده شده است، خاطر نشان کرد: البته این به منزله کنترل بیماری نیست زیرا با توجه به دوره کمون آن به احتمال زیاد در هفته های آینده، شاهد افزایش آمار مثبت این ویروس در گلستان خواهیم بود.
وی تصریح کرد: با این حال فعلا تا زمان گذر این بیماری و عادی شدن شرایط کشور بایستی با حساسیت بسیار بالا، بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنیم بویژه با توجه به ماندگاری یک هفته ای ویروس کرونا روی اجسام خارجی،بهتر است ضدعفونی کردن اجسام چه در منزل و چه در اماکن عمومی بالاخص ادارات، بانک ها و ناوگان حمل و نقل عمومی با استفاده از مخلوط شوینده سفید کننده و آب ، با جدیت انجام شود.
مشاور عالی و جانشین رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در ادامه از آمادگی تیم های پزشکی و پرستاری در تمامی مراکز درمانی و بهداشتی در مناطق شهری و روستایی استان برای پیشگیری، مقابله و درمان ویروس کرونا خبر داد و گفت: فعلا سه بیمارستان غرب و یک بیمارستان شرق گلستان برای بیماران احتمالی پیش بینی شده که امروز بیمارستان صیاد شیرازی گرگان مختص بیماران مشکوک به کرونا خواهد شد.
دکتر کبیر همچنین از انتشار بالای ویروس کرونا از طریق استعمال قلیان خبر داد و بر لزوم تعطیلی مراکز عرضه قلیان در شهرستان های استان تاکید کرد و افزود: استفاده از ماسک های ساده تنها برای افرادی که سرما خورده هستند، سرفه می کنند یا آب ریزش بینی دارند، ضروری است و افراد سالم نیازی به زدن ماسک ندارند.
وی اضافه کرد:در مجموع پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا بسیار ساده است و تنها با رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و شستشوی مستمر دست ها با آب و صابون می توان از این بیماری عبور کرد و نبایستی در مردم ترس و وحشت ایجاد کنیم.
مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبدکاووس نیز در این جلسه با اشاره به طولانی بودن دوره کمون ویروس کرونا، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی را در پیشگیری از این بیماری بسیار مهم دانست و گفت: متاسفانه در مقوله پیشگیری عقب هستیم و هنوز در برخی ادارات و نهادها و اماکن عمومی و تجمعی مثل بانک ها و نانوایی های این شهرستان به رعایت اصول بهداشتی و ضدعفونی کردن سطوح خارجی کمتر توجه می شود.
دکتر فرهاد بدیعی افزود: علاوه بر مراکز بیمارستانی،28 مرکز بهداشتی درمانی و 111 خانه بهداشت در مناطق شهری و روستایی در گنبدکاووس که اماده ارائه خدمات به مردم هستند، بیمارستان پیامبر اعظم(ص) این شهرستان نیز ویژه بیماران مشکوک شرق استان گلستان پیش بینی شده است.
دفعات مشاهده: 559 بار   |   دفعات چاپ: 82 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به گنبد کاووس می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved | Gonbad Kavoos

Designed & Developed by : Yektaweb