پیام خود را بنویسید

اخبار جدید : استفاده از ظرفیت مردمی برای نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی ضروری است

 | تاریخ ارسال: 1398/7/14 | 
جلسه کمیته پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا در شبکه بهداشت گنبد برگزار گردید . مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گنبد با بیان اینکه ظرفیت نیروی انسانی هر اداره و نهاد متولی نظارت در حوزه سلامت مواد غذایی و اقلام  آرایشی و بهداشتی محدود است ، خاطر نشان کرد : باید از ظرفیت های مردمی برای نظارت بر سلامت مواد غذایی و اقلام آرایشی و بهداشتی استفاده کرد. دکتر بدیعی  روز یکشنبه مورخ 14/7/98 در کمیته پیشگیری و مبارزه با کالای قاچاق (سلامت محور) شبکه بهداشت گنبد گفت: اگرچه کارشناسان بهداشت محیط در شهرستان ها بر مراکز عرضه و توزیع مواد غذایی نظارت دارند ، اما به دلیل گستردگی این حوزه و تعداد زیاد مراکز عرضه بویژه خرده فروشان ، لازم است تا گروه های مختلف مردم نیز در این خصوص همکاری نمایند. وی با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی به مردم و برخی گروه های هدف از جمله دانش آموزان دختر که بیشتر محصولات آرایشی و بهداشتی مصرف می کنند  خواستار توجه بیشتر مردم شهرستان به سلامت انواع مواد غذایی و آرایشی بهداشتی شد و از انان درخواست کرد در صورت مشاهده اقلام بدون نشان های سلامت و استاندارد و تاریخ مصرف گذشته ، آن را به شماره تلفن 190 گزارش نمایند.وی افزود: گروه های مختلف مردم باید در خرید مواد غذایی و آرایشی بهداشتی در محصولات تولید داخل به نشان سیب سلامت سازمان غذا و دارو ، شماره پروانه بهداشتی و نشان استاندارد و نیز تاریخ تولید و مصرف آن و در محصولات خارجی هم به برچسب اصالت و سلامت وزارت بهداشت توجه نمایند. دکتر بدیعی اضافه کرد مردم برای خرید محصولات غذایی و  آرایشی بهداشتی خارجی جهت اطمینان از اصالت و سلامت آن می توانند پس از مخدوش نمودن پوشش ، شناسه 16 رقمی آنرا با ارسال پیامکی به شماره 2008822 و یا از طریق تلفن 0216185 استعلام و سپس مصرف نمایند.مدیر شبکه بهداشت و درمان گنبد همچنین با تاکید بر ضرورت برخورد جدی با متخلفان حوزه مواد غذایی و اقلام آرایشی بهداشتی ادامه داد : کارشناسان نظارت در هر اداره بایستی قبل از اقدامات قهری ، ابتدا به افراد اخطار و تذکر بدهند تا بهانه " نمی دانستم" از آنها سلب شود.
وی نظارت های مستمر محسوس و نامحسوس بر مراکز تهیه ، توزیع  و عرضه مواد غذایی و اقلام آرایشی  بهداشتی به صورت گشت های مشترک یا انفرادی را مهم دانست و گفت : اینکه نظارت ها فقط در ساعت اداری باشد کافی نیست و در ساعات غیر اداری و به صورت نامحسوس هم باید بر این مراکز نظارت داشت.
ایشان نظارت جدی بر عطاری ها را هم مهم دانست و با بیان اینکه هیچ واحد عطاری مجاز به عرضه اقلام  دارویی نیست، افزود: این واحد باید صرفا گیاهان دارویی عرضه کنند . دکتر بدیعی اضافه کرد هیچ مطب پزشک عمومی هم بدون مجوز  دانشگاه علوم پزشکی و گذراندن دوره های آموزشی، مجاز به ارائه خدمات طب سنتی و ایرانی نمی باشد.
 

دفعات مشاهده: 291 بار   |   دفعات چاپ: 79 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به گنبد کاووس می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved | Gonbad Kavoos

Designed & Developed by : Yektaweb