شرح وظایف

  واحد بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت شهرستان گمیشان از زمان آغاز به کار رسمی شبکه گمیشان پس از از انتزاع از شهرستان ترکمن با یک نیروی کارشناس تغذیه با اجرای برنامه های ذیل شروع به فعالیت نموده است:

    الف) برنامه های بهبود رشد و تغذیه کودکان

  1- گسترش دانش پرسنل درمورد رشد و تغذیه کودکان

  2- اجرای طرح حمایتی مشارکتی بهبود وضع تغذیه کودکان با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره)

  3- اجرای طرح یک وعده غذای گرم در روستا مهدها با همکاری بهزیستی

  4- آموزش عملی مادران در مورد تغذیه تکمیلی کودکان :

  در راستای بهبود وضع تغذیه کودکان این طرح در کلیه خانه های بهداشت شهرستان گمیشان در حال حاضر اجرا میگردد. در این طرح مادرانی که کودک 24-6 ماهه دارند بوسیله پرسنل بهداشتی بصورت عملی با نحوه طبخ انواع غذا ها ی کودک آشنا شده و مهارت لازم برای تهیه غذای مناسب برای کودک خود را فرا میگیرند. لوازم و مواد اولیه لازم برای این طرح غالبا توسط سیستم بهداشت در اختیار پرسنل قرار میگیرد. و گاها از مشارکتهای مادران و پرسنل نیز استفاده میگردد.

  ب) برنامه ها ی یپیشگیری و کنترل کمبود ریز مغذیها

  1- پیشگیری و کنترل اختلالات ناشی از کمبود ید :

  - پایش سالانه ید ادرار دانش آموزان

  - برگزاری کمیته I.D.D

  - سنجش کیفی ید نمک های مصرفی اماکن عمومی و مراکز عرضه مواد غذایی (بهداشت محیط)

  - اجرای بسیج های آموزش همگانی در زمینه مصرف نمکهای ید دار

  - بررسی پوشش مصرف نمک های ید دارخانوارهای روستایی به تفکیک مراکز بهداشتی درمانی (بهورزان)

  - فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به مردم با تاکید بر مصرف نمکهای تصفیه شده ید دار

  2- پیشگیری و کنترل کمخونی فقر آهن

  - اجرای سالانه طرح آموزش تغذیه و آهن یاری مدارس دخترانه (مقطع راهنمایی و دبیرستان)

  - آهن یاری زنان باردار، شیرده و کودکان زیر 2 سال

  - آموزش تغذیه گروههای مختلف

  - ترویج مردم به استفاده از نانهای غنی شده با آهن

  3- پیشگیری و کنترل کمبود ویتامین A و D

  - مکمل یاری کودکان و زنان باردار

  - آموزش تغذیه گروههای مختلف

  4- پیشگیری و کنترل کمبود روی

  - آموزش تغذیه

  - مکمل یاری زنان باردار و شیر ده با مولتی ویتامین مینرال

   

  ج) برنامه های ارتقاء فرهنگ و سواد تغذیه ای جامعه

  1- اصلاح الگوی مصرف روغن

  2- ترویج مصرف میوه و سبزی

  3- ترویج مصرف شیر و فراورده های آن

  4- آموزش الگوی صحیح مصرف مواد غذایی

  5- ترویج مصرف آبزیان

  6- اصلاح عادات غذایی نامناسب مانند کاهش مصرف نوشابه های گازدار، تنقلات غذایی کم ارزش و معرفی جایگزینهای مناسب

  د- برنامه پایش و ارزشیابی فرایندهای تغذیه

  1- پایش عملکرد سطوح پائین

  2- اجرای طرحهای پژوهشی

 


  

  معرفی برنامه های برون بخشی واحد بهبود تغذیه جامعه

  1- معرفی طرح حمایتی - مشارکتی کاهش سوء تغذیه کودکان زیر 6 سال:

 

  با توجه به اینکه رفع سوءتغذیه در آن دسته از کودکان که به دلیل فقر دچار سوء تغذیه هستند از عهده بهداشت خارج است ، لذا اهداف و توانایی های وزارت بهداشت و کمیته امداد امام و هم چنین سایر ارگانهای مرتبط سبب طراحی برنامه ای تحت عنوان برنامه حمایتی - مشارکتی کاهش سوءتغذیه کودکان گردید. برنامه حمایتی با مشارکت کمیته امداد در سال 84 در 86 شهرستان کشور و برنامه ادغام یافته مشارکتی - حمایتی حداقل در یک شهرستان از 30 استان کشور به اجرا گذاشته شد.( در استان گلستان شهرستان آق قلا) . در حال حاضر شهرستان گمیشان تحت پوشش این طرح قرار دارد.

  در این طرح کودکانی که به دلیل فقر اقتصادی دچار سوء تغذیه هستند توسط پرسنل بهداشتی شناسایی و به کمیته امداد امام (ره) معرفی میگردند. پس از تایید کمیته امداد خانوارهای شناسایی شده ضمن اخذ آموزشهای لازم در خصوص تغذیه، تحت پوشش سبد غذایی که ترکیب آن بوسیله کارشناسان تغذیه تعیین می شود قرار میگیرند.از سالجاری (89) خانوارها به جای دریافت مستقیم سبد کارت بانکی گرفته و از فروشگاههای معرفی شده کالا دریافت می کنند.

  در شروع طرح سرانه هر کودک ماهانه 100000 ریال در ماه بود . ودر حال حاضر این سرانه به 200000 ریال درماه افزایش پیدا کرده است.

 

  2- معرفی طرح توزیع غذای گرم روزانه در روستا مهد ها:

  طبق بند "و" ماده 95 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و بند "ط" و "ک" و "ه" قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و در راستای بهبود وضع تغذیه در مناطق محروم طرح توزیع غذای گرم روزانه در روستا مهد ها با هدف بهبود وضع تغذیه کودکان 6-3 ساله خانواده های نیازمند در مناطق محروم روستایی و حاشیه شهرها از طریق آموزش و ارائه یک وعده غذای گرم در روستا مهدها از سال 86 شروع گردید.این طرح در کلیه روستا مهدها اعم از مهد کودکهای دولتی و روستا مهدهای هیئت امنایی تحت پوشش بهزیستی شهرستان گمیشان اجرا می گردد. در این طرح کودکان روستا مهد روزانه یک وعده غذای گرم که در محل روستا مهد و با رعایت ضوابط بهداشتی تعیین شده طبخ میگردد، دریافت میکنند. برنامه غذایی توسط کارشناسان تغذیه تعیین میگردد. اعتبارات این در در سال شروع طرح یعنی 86 از محل اعتبارات بند "ب" تبصره 15 قانون بودجه سال 86 به مبلغ 90 میلیارد ریال تامین گردید.

 

  3- معرفی طرح آهن یاری و آموزش تغذیه در دبیرستانها و مدارس راهنمایی دخترانه:

  این طرح با هدف ارتقاء سطح سلامت دختران دانش آموز ازطریق آموزش تغذیه و توزیع قرص آهن ابتدا بصورت پایلو ت و محدود در سال 83 در مناطقی از شهرستان گرگان در استان گلستان شروع و سپس در کل شهرستان گرگان گسترش پیدا کرد. با عنایت به پژوهشهای به عمل آمده در خصوص موثر بودن این طرح و همچنین شیوع بالای کم خونی فقر آهن خصوصا در زنان استان گلستان از سال 85 به بعد این طرح گسترش پیدا کرد. در حال حاضر کلیه مدارس راهنمایی و دبیرستانهای دخترانه شهرستان گمیشان تحت پوشش این طرح هستند. در این طرح که بصورت مشترک با آموزش و پرورش اجرا میگردد به مدت 4 ماه علاوه بر ارائه آموزشهای لازم در زمینه تغذیه و کمخونی فقر آهن هفته ای یک عدد قرص آهن بین دانش آموزان توزیع میشود. این طرح زمینه را برای پرورش مادرانی سالم و آگاه به مسائل تغذیه ای در آینده را فراهم میکند.

  4- معرفی طرح ترویج کشت سبزیجات

  علاوه بر آموزشهای لازم درخصوص ایجاد فرهنگ مصرف سبزی و میوه ، به منظور ترویج کشت سبزی در منازل طرح ترویج کشت سبزی با همکاری جهاد کشاورزی در حال اجرا می باشد. در این طرح کارشناسان سیستم بهداشت با همکاری کارشناسان واحد ترویج جهاد کشاورزی ضمن شناسایی مناطق مناسب اموزشهای لازم در خصوص خواص و ضرورت مصرف گروه غذایی سبزیجات و نحوه کاشت ، داشت و برداشت سبزیجات را به مردم و خانوارهای علاقه مند ارائه می نمایند. ضمن اینکه باغچه های نمایشی نیز جهت ترغیب مردم در خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی و همچنین مدارس ایجاد می نمایند. در حال حاضر کلیه مراکز بهداشتی درمانی شهرستان در این خصوص فعال می باشند.


دفعات مشاهده: 4467 بار   |   دفعات چاپ: 982 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 83 بار   |   0 نظر

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شبکه بهداشت و درمان گمیشان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | gomishan

Designed & Developed by : Yektaweb