خدمات تصویر برداری

 | تاریخ ارسال: 1401/1/7 | 

خدمات تصویر برداری

بخش تصویربرداری:

 مرکز آموزشی، ، شامل واحدهای رادیولوژی  وسونوگرافی و ctاسکن می باشد که پذیرای بیماران اورژانسی وبستری است. از ویژگی های منحصر به فرد تصویربرداری این بیمارستان ، وجود دستگاه های تصویربرداری نوین با امکانات پیشرفته است. 
پزشکان و پرسنل بخش تصویر برداری این مرکز از مجرب ترین متخصصین تصویربرداری در این زمینه می باشند،بطوریکه ریپورت های مربوطه را در اولین فرصت ممکن فراهم می آورندسرویس های ارائه شده به بیماران در این مرکز با بالاترین کیفیت و نازل ترین قیمت با سرویس دهی به روز شده انجام می گردد. 

دستگاه های تشخیصی بخش تصویربرداری شامل دستگاه های رادیولوژی ثابت و پرتابل،دستگاه فلوروسکوپی،دستگاه پانورکس دستگاه های  پیشرفته سونوگرافی ۱ مدل    میباشد.در بخش سونوگرافی کلیه سونوگرافی های جنرال،کالر داپلرو اینترونشنال شامل بیوپسی،درناژ،تخلیه مایع پلور،تخلیه ابسه و ... انجام میشود در بخش تصویربرداری قرار دارد و با پزشکان توانمند و باتجربه و با کمک تجهیزات بسیار پیشرفته این اطمینان را به مراجعه کنندگان میدهد که خدمات این مرکز با بهترین کیفیت و در اسرع وقت و تعرفه دولتی به ایشان اریه خواهد شد.


دفعات مشاهده: 521 بار   |   دفعات چاپ: 64 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

خدمات بازتوانی قلبی

 | تاریخ ارسال: 1401/1/7 | 

توان‌بخشی قلبی (بازتوانی) یک برنامه درمانی تحت نظارت پزشک است که به بهبود سلامت و رفاه افرادی که مشکلات قلبی دارند، کمک می‌کند. برنامه‌های بازتوانی شامل آموزش 
ورزش برای بیماران قلبی ، آموزش سبک زندگی برای قلب سالم و مشاوره جهت کاهش استرس است و به شما کمک می‌کند که به زندگی فعال سابق خود بازگردید
.


همه افراد، صرف‌نظر از سن، جنسیت و سابقه فرهنگی و قومی، می‌توانند از برنامه توان‌بخشی قلبی (بازتوانی) در کلینیک قلب دکتر عسگرپور بهره‌مند گردندبازتوانی می‌تواند به افرادی که دارای مشکلات زیر باشند، کمک کند:
فهرست مطالب آغاز توان‌بخشی قلبی چگونه است؟

پزشک ممکن است هنگام مراجعه شما به مطب و یا در حال گذراندن دوره نقاهت در بیمارستان بعد از یک حمله قلبی یا عمل قلب باز، توان‌بخشی قلبی را برای شما توصیه کند.
فعالیت‌های توان‌بخشی، بسته به شرایط شما متفاوت خواهد بود. اگر در دوره ریکاوری عمل جراحی ماژور قلب به سر می‌برید، بازتوانی شما به‌احتمال‌زیاد با یکی از اعضای تیم بازتوانی شروع خواهد شد، که برای نشستن بر صندلی و یا چند قدم راه رفتن به شما کمک خواهد کرد.
توان‌بخشی شما شامل انجام تمرینات محدوده حرکتی، مانند حرکت انگشتان دست، دست‌ها، بازوها و پاها خواهد بودبا گذشت زمان، سطح فعالیت‌های شما افزایش خواهد یافت.
هنگامی‌که بیمارستان را ترک می‌کنید، بازتوانی شما در یک مرکز توان‌بخشی ادامه خواهد یافت. مرکز بازتوانی ممکن است بخشی از بیمارستان باشد، یا اینکه در مکانی دیگر واقع شده باشد.
برای ۲-۳ ماه اول، شما به‌طور منظم برای بازتوانی مراجعه خواهید کرد تا روش کاهش عوامل خطرساز و شروع یک برنامه ورزشی را بیاموزید. پس‌ازآن، تیم بازتوانی شما ممکن است دفعات مراجعه شما را کاهش دهند. به‌طورکلی، تمرینات شما با تیم بازتوانی ممکن است ۳ ماه یا بیشتر طول بکشد. مدت زمان بازتوانی قلبی، بستگی به وضعیت شما دارد.
ارزیابی وضعیت سلامت
قبل از شروع توان‌بخشی قلبی، تیم بازتوانی، وضعیت سلامت شما را ارزیابی می‌کنند. این کار شامل اخذ سابقه پزشکی، انجام معاینه فیزیکی و یک سری آزمایشات است.
در طول توان‌بخشی قلبی چه اقداماتی لازم است؟

در طول توان‌بخشی قلبی شما یاد می‌گیرید که چگونه:
  • سطح فعالیت بدنی خود را افزایش داده و بی‌خطر ورزش کنید.
  • از رژیم غذایی قلب سالم پیروی کنید.
  • عوامل خطرساز برای مشکلات قلبی آینده را کاهش دهید.
  • سلامت عاطفی خود را بهبود بخشید.
افزایش فعالیت بدنی و ورزش بی‌خطر
تیم بازتوانی، به‌منظور آگاهی از نحوه فعالیت شما در خانه، محل کار و در طول اوقات فراغت، سطح فعالیت بدنی شما را ارزیابی خواهد کرد.
انجام ورزش در مرکز توان‌بخشی و خانه
دوره توان‌بخشی قلبی شما، با ورزش در مرکز بازتوانی آغاز می‌شود. اعضای تیم بازتوانی، شما را با دقت تحت نظر می‌گیرند تا مطمئن شوند که شما تمرینات ورزشی را به‌صورت بی‌خطر انجام می‌دهید.
یک عضو تیم، فشارخون شما را در طول ورزش چندین بار چک خواهد کرد. همچنین به‌منظور بررسی فعالیت الکتریکی قلب در طی ورزش، از شما نوار قلب گرفته می‌شود. این تست نشان می‌دهد که سرعت ضربان قلب شما چقدر است و اینکه ریتم آن ثابت یا نامنظم است. این برنامه ورزشی با بهبود سلامت شما، تغییر خواهد کرد. پس از مدتی، تمرینات ورزشی در خانه به برنامه شما اضافه خواهد شد.
پیروی از رژیم غذایی قلب سالم
تیم بازتوانی در تهیه یک رژیم غذایی قلب سالم و پیروی از آن، به شما کمک خواهد کرد. با استفاده از این برنامه می‌توانید به اهداف بازتوانی خود دست یابید، که شامل کنترل وزن، سطح کلسترول، فشارخون، دیابت، بیماری کلیوی، نارسایی قلبی یا سایر عوارض است که رژیم غذایی شما می‌‌تواند بر کنترل آن‌ها تأثیرگذار باشد.
کاهش عوامل خطرساز برای مشکلات قلبی در آینده
تیم بازتوانی قلب، به‌منظور کنترل عوامل خطرساز مشکلات قلبی، با شما کار خواهد کرد. این عوامل خطرساز شامل فشارخون بالا، کلسترول خون بالا، اضافه‌وزن یا چاقی، بیماری دیابت و مصرف سیگار می‌باشد.
فشارخون بالا
تیم بازتوانی برای رسیدن به حد فشارخون تعیین‌شده توسط پزشک، با شما کار خواهد کرد. این حد، به عواملی مانند سن شما و ابتلا به نارسایی قلبی، دیابت یا بیماری کلیوی بستگی دارد.
کلسترول خون بالا
میزان زیاد کلسترول در خون شما یک عامل خطرساز برای بیماری قلبی است. تیم بازتوانی برای کاهش کلسترول خون بالا به شما کمک خواهد کرد. تیم بازتوانی ممکن است تغییر در سبک زندگی، مانند پیروی از رژیم غذایی قلب سالم، کاهش وزن، داشتن فعالیت بدنی، ترک سیگار و محدود کردن مصرف الکل را به شما توصیه کند. اگر تغییر در شیوه زندگی کافی نباشد، پزشک ممکن است برای کاهش سطح کلسترول، برای شما دارو تجویز کند.
چاقی و اضافه‌وزن
اگر شما مبتلا به اضافه‌وزن یا چاقی هستید، تیم بازتوانی در تنظیم اهداف کاهش وزن کوتاه‌مدت و بلندمدت به شما کمک خواهد کرد. شما می‌توانید تحت رژیم غذایی و برنامه ورزشی که تیم بازتوانی برای شما تهیه می‌کند، به این اهداف دست یابید.
دیابت
اگر شما مبتلا به دیابت هستید، تیم بازتوانی برای کنترل سطح قندخون، به شما کمک خواهد کرد. پیروی از رژیم غذایی قلب سالم، کاهش وزن و فعالیت بدنی می‌تواند سطح قندخون شما را کاهش دهد. پزشک شما ممکن است قبل و بعد از ورزش، به شما تست قندخون، برای مراقبت بیشتر و نظارت بر میزان قند خون بیش‌ازحد بالا یا خیلی پایین توصیه کند. پزشک به شما خواهد گفت که قندخون شما به چه میزان باید باشد. اگر تغییر در شیوه زندگی کافی نباشد، پزشک ممکن است برای کاهش سطح قند خون شما دارو تجویز کند.
مصرف سیگار
اگر برای ترک سیگار با مشکل مواجه هستید، می‌توانید عضو یک گروه حمایتی ترک سیگار شوید. بسیاری از بیمارستان‌ها، محل کار و گروه‌های اجتماعی، کلاسهایی برگزار می‌کنند که برای ترک سیگار به افراد کمک می‌کند.
بهبود سلامت عاطفی و روانی
عوامل روانی می‌تواند موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و یا تشدید آن‌ها شود. افسردگی و اضطراب در افرادی که بیماری قلبی، حمله قلبی یا جراحی قلب داشته‌اند، امری شایع است.
اگر شما احساس غم، اضطراب، خشم و یا انزوا می‌کنید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید. این احساسات می‌تواند بر بهبود جسمی شما تأثیر منفی بگذارد. افسردگی با عوارضی مانند نامنظم شدن ضربان قلب، درد قفسه سینه، زمان ریکاوری طولانی‌تر، نیاز به بازگشت به بیمارستان و حتی افزایش خطر مرگ مرتبط می‌باشد.
درمان مسائل عاطفی می‌تواند سلامتی شما را بهبود بخشد و خطر ابتلا به حمله قلبی در آینده و یا مرگ را کاهش دهد. انجام درمان موجب ترغیب شما به ورزش می‌شود و نیز به آرامش شما و آموختن راه‌های کاهش استرس کمک می‌کند.
تیم بازتوانی ممکن است شامل یک متخصص بهداشت روان باشد. در غیر این صورت، یکی از اعضای این تیم می‌تواند شما را به یک متخصص بهداشت روان معرفی نماید. معمولاً برطرف شدن این مشکلات بدون کمک یک متخصص حرفه‌ای، امکان‌پذیر نمی‌باشد.
برخی از اجتماعات، دارای گروه‌های حمایتی برای افرادی است که حمله قلبی و یا عمل جراحی قلب داشته‌‌اند. همچنین ممکن است شامل گروه‌های پیاده‌روی و یا کلاس‌های ورزشی باشند. تسهیلات رفع نیازهای اساسی و حمل‌ونقل نیز ممکن است در دسترس باشد.
مشاوره برای ناتوانی جنسی
افرادی که مبتلا به مشکلات قلبی هستند، گاهی اوقات مشکلات جنسی نیز دارند. برای رفع مشکلات جنسی و یا آگاهی از بی‌خطر بودن فعالیت جنسی، با پزشک خود مشورت کنید.
مزایای توان‌بخشی قلبی چیست؟

توان‌بخشی قلبی (بازتوانی) فواید زیادی دارد، ازجمله:
  • کاهش خطر مرگ، خطر ابتلا به مشکلات قلبی در آینده و خطر مرگ ناشی از حمله قلبی
  • کاهش درد و کاهش نیاز به دارو برای درمان قلب یا درد قفسه سینه
  • کاهش احتمال مراجعه به بیمارستان یا اورژانس برای یک مشکل قلبی
  • بهبود سلامت کلی شما با کاهش عوامل خطرساز مشکلات قلبی
  • بهبود کیفیت زندگی و آسان‌تر شدن انجام کار، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و ورزش برای شما
همچنین مراجعه منظم برای بازتوانی قلبی می‌تواند استرس را کاهش دهد، توانایی شما برای حرکت و فعالیت را بهبود بخشد. همچنین به شما کمک می‌کند که به خود متکی و مستقل باشید.دفعات مشاهده: 710 بار   |   دفعات چاپ: 251 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اکو کاردیوگرافی

 | تاریخ ارسال: 1401/1/7 | 

بخش اکو کاردیوگرافی

بخش اکو کاردیو گرافی

بخش اکو کاردیوگرافی مرکزاموزشی . تحقیقاتی ودرمانی قلب وعروق شهیدرجایی . بعنوان یک بخش تصویربرداری مجهز.اولین وبزرگترین مرکز علمی اکوکاردیوگرافی درایران محسوب میشود که ازسال ۱۳۸۰ بصورت یک بخش مستقل شروع به کار نموده است.

بخش اکو کاردیوگرافی مرکزاموزشی . تحقیقاتی ودرمانی قلب وعروق شهیدرجایی . بعنوان یک بخش تصویربرداری مجهز.اولین وبزرگترین مرکز علمی اکوکاردیوگرافی درایران محسوب میشود که ازسال ۱۳۸۰ بصورت یک بخش مستقل شروع به کار نموده است.

 قسمت بزرگسالان سالیانه ۵۰۰۰۰ مورد اکو ترانس توراسیک همراه با تیشوداپلر ویا بدون ان ، ۵۶۰۰  اکوکاردیوگرافی ازراه مری،۱۰۰۰ مورد استرس اکو و ۵۴۰ مورد اکو داپلر بافتی مخصوص CRTانجام می دهد. همچنین قسمت اکوکاردیوگرافی اطفال سالیانه ۲۷۰۰۰ مورد اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک،۳۵۰ مورد اکوکاردیوگرافی از راه مری و بیش از ۲۵۰۰مورد اکوکاردیوگرافی جنینی انجام می دهد.

این بخش همچنین دارای اکوی۳ بعدی (۳D) می باشد که از پیشرفته ترین روش های انجام اکوکاردیوگرافی می باشد که در تعداد معدودی از مراکز موجود می باشدوسالیانه حدود ۱۶۸۰مورداکومری ۳Dانجام میشود.

درحال حاضراین بخش دارای ۳ استاد . ۳ دانشیار ودو استادیار قلب وعروق بزرگسالان ویک دانشیار ودو استادیار قلب وعروق اطفال این رشته که دارای مدرک فلوشیپ اکوکاردیوگرافی از ایران وتاییدیه های متعدد از مراکزمعتبر خارجی می باشند که به اموزش فلوهای اکو کاردیوگرافی ونیزفلوهای بیهوشی قلب ونیز رزیدنتهای قلب وعروق ورزیدنتهای قلب اطفال اشتغال دارند.

در بخش اکوکاردیوگرافی پژوهشهای تخصصی در زمینه اکوکاردیوگرافی نیز انجام پذیرفته که منتج به چاپ مقالات اصیل در ژورنالهای خارجی وداخلی ونیز case report  های متعدد درخصوص بیماریهای نادر شده است.

 اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی)

در اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی دارای فرکانس بالا (که ما فوق صوت نیزنامیده می‌شود) برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب استفاده می‌شود. امواج صوتی از طریق یک وسیله دستی به نام پروب از روی قفسه سینه یا از راه مری به داخل بدن فرستاده می‌شود. این امواج صوتی ساختارها و مایعات موجود در قلب را مرتعش کرده و اکوها از طریق مبدل (پروب) مجددا دریافت می‌شوند. اکوها در مونیتور به تصاویرتبدیل میشوند.                   

اکوکاردیوگرام

با استفاده از انواع مختلف روش‌های اکوکاردیوگرافی، پزشک  اندازه، شکل و انقباض عضله قلب را مشاهده می‌کند، همچنین نحوه عملکرد دریچه‌های قلب و جریان‌خون در قلب و سرخرگ‌ها را می‌بیند. در طول اکوکاردیوگرافی دو بعدی ساختار و عملکرد قلب مشاهده می‌شوند و اکوکاردیوگرافی داپلر برای ارزیابی جریان خون در درون قلب و شناسایی الگوهای غیرطبیعی جریان خون به‌کار می‌رود.

 اگر اکوکاردیوگرافی همراه با یک استرس تست انجام شود، ممکن است مشخص نماید که آیا دیواره قلب بعد از ورزش به خوبی حرکت می‌کند؟ ممکن است در حین ورزش به قسمتی از عضله قلب خون کافی نرسد و کاهش خون‌رسانی در حین ورزش باعث عدم توانایی عضله قلب برای منقبض شدن شود که این حالت با اکوکاردیوگرافی نشان داده می‌شود.

نحوه انجام اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک

اکوکاردیوگرافی هم در مطب پزشک و هم در بیمارستان قابل انجام است. اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک نیاز به آماده‌سازی خاصی ندارد. از شما درخواست می‌شود که لباس‌های رویی خود را درآورید، سپس پزشک یک ژل مخصوص را بر روی سینه شما می‌مالد تا به انتقال جریان کمک کند. پزشک پروب اکوکاردیوگرافی را بر روی قلب و سینه شما گذاشته و آنرا کمی فشار می‌دهد و از شما می‌خواهدکه درجهات مختلف دراز بکشید یا نفس خود را حبس کنید تا تصویر واضح‌تری از قلب در مونیتور دیده شود. کل اکوکاردیوگرافی ۱۵-۲۵ دقیقه به طول می انجامد.

نحوه تفسیر نتایج


ممکن است مجبور باشید برای مشخص شدن نتایج کامل اکوکاردیوگرافی مدتی صبر کنید. اکوکاردیوگرافی به پزشک شما نشان می‌دهد که چگونه حفره‌ها یا دیواره‌های قلب توسط بیماری‌هایی مانند حمله قلبی، فشارخون‌بالا، بیماری پیشین قلبی و یا نارسایی قلب، دچار تغییر شده‌اند.

همچنین اکوکاردیوگرافی پزشک را قادر به تحلیل توان پمپاژ قلب می‌سازد، که پزشک آن را با عبارت کسر جهشی (EF)  توصیف می‌نماید . کسر جهشی(EF) طبیعی در حدود ۵۵ تا ۶۵ درصد می‌باشد، یعنی بیش از نیمی از خون موجود در بطن چپ قلب (حفره اصلی پمپ کننده قلب) در هر ضربان قلب به بیرون ریخته می‌شود. اگر این درصد (EF) بسیار پایین باشد، اکوکاردیوگرافی  نشان می‌دهد که کجای فرایند پمپاژ قلب ضعیف است، برای مثال اکوکاردیوگرافی ناحیه‌ای از قلب که در اثر حمله قلبی ضعیف شده است را نشان می‌دهد. اکوکاردیوگرافی ممکن است به خصوص در تشخیص برخی از بیماری‌های ژنتیکی که  با خطر مرگ ناگهانی همراه می‌باشند ارزشمند است، برای مثال کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک قلب که افزایش ضخامت غیر طبیعی عضله قلب می‌باشد و معمولا در ورزشکاران جوانی که دچار مرگ ناگهانی می‌شونددیده می‌شود.
همچنین اکوکاردیوگرافی وضعیت هر ۴ دریچه قلب و نحوه کارکرد آنها را نشان می‌دهد. استفاده از اکوکاردیوگرافی داپلر چگونگی عبور خون از دریچه‌ها را نشان می‌دهد که این خود ممکن است نشانگر ماهیت یک بیماری قلبی باشد، برای مثال برگشت خون به سمت عقب ممکن است نشان دهنده نارسایی یک دریچه باشد. همچنین اکوکاردیوگرافی اطلاعاتی درباره حجم گردش خون به پزشک می‌دهد که ممکن است تحت تاثیر داروهایی مانند دیورتیک‌ها (داروهای ادرارآور) قرار گرفته باشند. همچنین اکوکاردیوگرافی به سوالات زیر پاسخ می‌دهد: چگونه چندین عامل در قلب با هم برهمکنش می‌کنند؟ چگونه درمان‌ها  از پس یک نوع ناراحتی خاص برمی‌آیند؟ و برای نگه داشتن فعالیت پمپاژی قلب در بهترین حالت خود، چه اقدامی باید انجام داد؟

اکوکاردیوگرافی از طریق مری


پزشک ممکن است برای شما اکوکاردیوگرافی از طریق مری (TEE) درخواست کند، اکوکاردیوگرافی از طریق مری نوعی از اکوکاردیوگرافی است که برخی از محدودیت‌های اکوکاردیوگرافی معمولی را ندارد. همانطورکه از نام آن پیدا است، اکوکاردیوگرافی از طریق مری با استفاده از یک پروب بسیار کوچک (با قطری کمتر از ۱/۵ سانتی‌متر) انجام می‌شود. این پروب کوچک وارد مری می‌شود (مری لوله‌ای است که دهان را به معده وصل می‌کند). به جای دیدن قلب از طریق دیواره قفسه سینه، در اکوکاردیوگرافی از طریق مری تصاویرقلب از داخل مری که بسیار به قلب نزدیک می‌باشد، تهیه می‌شوند. شکل خاص قفسه سینه و وزن بدن و سایر موارد ممکن است باعث شوند که روش‌های متداول اکوکاردیوگرافی از قفسه سینه، کمتر مفید باشند.همچنین قسمتهایی ازقلب که به سطح پشتی بدن نزدیکتر هستند به دقت بیشتری ازطریق اکومری دیده می شوند.

حتی‌المقدور از نیمه شب قبل از اکوکاردیوگرافی از طریق مری، از خوردن پرهیز کنید. با اینحال، اگر لازم باشد که فوراً این اکوکاردیوگرافی انجام شود، بهتر است که از۴ ساعت قبل از اکو مری چیزی نخورید به این ترتیب بعد از اکو حالت تهوع و استفراغ کمتری خواهید داشت. در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید و نحوه مصرف آنها در قبل و بعد از اکو حتماً با پزشک خودتان مشورت کنید.

 اکو مری در بیمارستان انجام می‌شود. از آنجایی‌که به شما داروی آرام‌بخش داده می‌شود، لذا باید پیشاپیش ترتیب بازگشت به منزل را بدهید. ابتدا شما برروی یک میز دراز می‌کشید و یک راه وریدی (IV) در بازوی شما تعبیه می‌شود تا از آن طریق داروی آرام‌بخش به شما تجویز شود. سپس تکنسین الکترودهایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می‌دهد سردیگر الکترودها به دستگاه مونیتور قلب وصل می‌باشند تا ریتم قلب شما را در طول اکو مری نشان دهند.

بعد از بی‌حس‌کردن گلویتان بوسیله یک اسپری بی‌حس کننده، پزشک به آرامی پروب کوچکی را وارد گلوی شما می‌کند و از آنجا آن را به داخل مری می‌فرستد. این قسمت از اکوکاردیوگرافی از طریق مری ناراحت‌کننده‌ترین قسمت آن است و ممکن است شما احساس تهوع و استفراغ بنمایید. به محض اینکه پروب سرجای خود قرارگرفت،احساس ناراحتی کاهش زیادی پیدا می کند. ممکن است در حین اکو مری نیمه بیدار نگه داشته شوید و پزشک از شما بخواهد که نفستان را در سینه حبس کنید یا به خود فشار وارد کنید، یا سرفه کنید تا بتواند برخی از تاثیرات این مانورها را برروی دیواره ها وحفرات قلبی مشاهده کند.

 وقتی‌که اکو مری انجام شد، پروب و راه وریدی برداشته می‌شوند و قلب دیگر مونیتور نمی‌شود. ممکن است در اثر داروی آرام‌بخش احساس خواب‌آلودگی به شما دست دهد. برای کنترل میزان ضربان قلب و فشار خون ممکن است تا چند ساعت در بیمارستان نگه داشته شوید. اغلب اوقات ممکن است به شما توصیه شود که حداقل ۲ ساعت صبر کنید و سپس چیزی بخورید، چرا که ممکن است هنوز گلوی شما بی‌حس باشد. بعد از رفع بی‌حسی، ممکن است گلوی شما یکی دو روزی درد داشته باشدوبهتر است شروع خوردن رابامایعات سرد اغاز کنیدو تا ۲۴ ساعت رانندگی نکنید، تا مطمئن شوید که آثار داروهای آرام‌بخش به طورکامل از بدن شما خارج شده‌اندوحتما با همراه خارج شوید

اکوکاردیوگرافی ورزشی (استرس اکو)

درست مانند سایر استرس تست‌ها، یک اکوکاردیوگرافی ورزشی نشان می‌دهد که عملکرد قلب شما به هنگام فعالیت شدید چگونه است. استرس اکو بیشتر اوقات برای تایید یا رد بیماری سرخرگ کرونری قلب انجام می‌شود. تصویر قلب که در حال حرکت توسط استرس اکو ایجاد می‌شود، پزشک را قادر می‌کند که محل انسداد سرخرگ‌های کرونری را تشخیص دهد.
استرس اکوکاردیوگرافی ممکن است در کلینیک های مجهزیا در بیمارستان انجام شود. این بررسی دو بخش دارد: نخست، پزشک در حالی‌که شما بر روی میز معاینه درازکشیده‌اید، یک اکوکاردیوگرافی در حال استراحت (سونوگرافی قلب) را انجام می‌دهد. سپس شما سوار دوچرخه ثابت یا تردمیل می‌شوید و شروع به ورزش می‌کنید تا فعالیت قلب‌تان به حداکثر برسد. اکوکاردیوگرافی دوم درحالی انجام می‌شود که ضربان قلب شما هنوز بالا است. در صورت وجود هرگونه تغییرات ناشی از ورزش در قلب، این بررسی آنها را نشان خواهد داد. برای مثال، در مناطقی از قلب که خون‌رسانی آن به علت انسداد سرخرگ‌های عضله قلب محدود شده است، عضله قلب آن طورکه باید منقبض نمی‌شود. به عنوان یک مثال دیگر، کاهش خون‌رسانی به عضلات قلب در طی ورزش که در حالت استراحت وجود ندارد، بیانگر ناهنجاری‌های قابل برگشت جریان خون می‌باشد. این حالت از بیماری را باید درمان نمود تا از بروز حملات قلبی پیشگیری شود. 

در افرادی که نتوانند ورزش کنند به جای ورزش از داروهای خاصی که برای افزایش ضربان هستند استفاده میشود. این داروها تزریقی هستند وعوارض کمی دارند واثرات انها معمولا باقطع دارو به سرعت ازبین می رود. امادرطی تزریق تپش قلب و گرگرفتگی ممکن  است احساس شود.  پس از قطع دارو چند دقیقه طول میکشد تا ضربان و فشار خون به حد طبیعی برگردند و پزشک تصاویر اکو را در حالت بدون دارو با حالت تزریق دارو مقایسه کند و ازطریق این مقایسه  پی به تنگی های عروقی کرونر میبرد.

۴. اکوی سه بعدی بوسیله بعصی از دستگاههایی که اکوی مری یا اکوی ترانس توراسیک انجام می شود و می تواند در اندازه گیری حجم قلب بررسی دریچه میترال. بررسی کوشک دهلیز چپ. دریچه ائورت بویژه درمواردی که این اندازه گیری ها نیاز به دقت خاص و بررسی سه بعدی دارد یا قبل ازانجام یک مداخله بر روی قلب ضرورت دارد انجام می شود. ازنظر احساس برای بیمار حس متفاوتی ازاکوی معموا لی ایجاد نمی کند. اما بررسیها برای پزشک نیازبه وقت و تجربه و مهارت خاص دارد.


دفعات مشاهده: 1743 بار   |   دفعات چاپ: 75 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

تست‌ورزش

 | تاریخ ارسال: 1401/1/7 | 
تست‌ورزشی استرس‌تست‌ورزشی،‌همان‌نوار‌قلب‌است‌که‌به‌طور‌مداوم‌در‌طی‌ورزش‌گرفته‌شده‌و‌نشان‌میدهد‌که‌قلب‌در‌حین‌ورزش‌)یعنی‌ زمانیکه‌بدن‌به‌خون‌و‌اکسیژن‌بیشتری‌نیاز‌دارد(‌چگونه‌کار‌میکند.‌این‌بررسی‌کافی‌بودن‌تامین‌خون‌عضالت‌قلب‌بوسیله‌سرخرگهای‌ کرونری‌و‌نحوه‌فعالیت‌عضله‌قلب‌را‌نشان‌میدهد.‌نامهای‌دیگر‌این‌بررسی‌تست‌تردمیل،‌تست‌نوار‌متحرک،‌تست‌تحمل‌ورزش‌یا‌ECG ورزش‌میباشند.‌استرس‌تست‌ورزشی،‌بررسی‌تشخیصی‌متداولی‌برای‌تشخیص‌بیماری‌سرخرگ‌کرونری‌و‌شناسایی‌منشا‌عالیمی‌ مانند‌درد‌قفسه‌سینه‌میباشد.‌استرس‌تست‌ورزشی‌نشان‌میدهد‌که‌آیا‌میزان‌تامین‌خون‌بوسیله‌سرخرگهای‌کرونری‌کاهش‌یافته‌ است‌یا‌خیر؟ ‌این ‌بررسی‌سطح ‌بیخطر ‌فعالیت‌بدنی‌را ‌برای ‌هر ‌قلب‌بیماری ‌مشخص‌میکند، ‌همچنین ‌سودمندی‌داروها‌را ‌بررسی‌ میکند‌و‌نیز‌سودمندی‌روشهای‌بکار‌رفته‌برای‌بهبود‌گردش‌خون‌در‌یک‌فرد‌مبتال‌به‌بیماری‌سرخرگ‌کرونری‌را‌نشان‌میدهد. این‌بررسی‌برای‌ارزیابی‌فشار‌وارد‌شده‌بر‌قلب‌)مانند‌فشار‌ناشی‌از‌پیادهروی‌سریع‌یا‌باال‌رفتن‌از‌یک‌تپه(‌طراحی‌شده‌است‌که‌در‌ محیطی‌همراه‌با‌کادر‌پزشکی‌مجرب‌و‌تحت‌کنترل‌شدید‌انجام‌میگردد.‌در‌طول‌این‌بررسی،‌یک‌تکنسین‌تعداد‌ضربان قلب،‌تعداد‌تنفس،‌ میزان‌فشارخون،‌ریتم‌قلب‌و‌میزان‌احساس‌خستگی‌شما‌را‌به‌دقت‌کنترل‌میکند.‌ متداولترین‌نوع‌استرس‌تست،‌تستی‌است‌که‌از‌شما‌خواسته‌میشود‌که‌بر‌روی‌یک‌تردمیل‌پیادهروی‌نمایید‌یا‌یک‌دوچرخه‌ثابت‌را‌پدال‌ بزنید. ‌اگر ‌این ‌بررسی ‌نشان ‌دهد ‌که ‌قلب ‌شما ‌در ‌حین ‌ورزش ‌به ‌صورت ‌طبیعی ‌کار ‌نمیکند، ‌باید ‌دوباره ‌تست ‌ورزش ‌را ‌همراه ‌با‌ اکوکاردیوگرافی‌یا فنآوری‌طب‌هستهای‌ تکرار‌نمایید‌تا‌مشکل‌بهتر‌تشخیص‌داده‌شود.‌اغلب‌این‌بررسیها‌همراه‌با‌بررسی‌اولیه‌قلب‌ یعنی‌انجام‌یک‌اکوی‌قلبی‌یا‌اسکن‌هستهای‌قلب‌در ‌حالت‌استراحت‌انجام‌میشوند‌تا‌صحت‌تشخیص‌را‌به‌ویژه‌در ‌زنان، ‌باالتر‌ببرند.‌ چنانچه‌به‌دلیل‌بیماری‌قادر‌به‌انجام‌ورزش‌نباشید،‌ممکن‌است‌از‌شما‌یک‌استرس‌تست‌شیمیایی‌ به‌عمل‌بیاید،‌به‌این‌ترتیب‌که‌به‌ شما‌دارویی‌تجویز‌میشود‌تا‌برخی‌از‌اثرات‌ورزش‌در‌قلب‌شما‌را‌شبیه‌سازی‌)تقلید(‌کند‌و‌همزمان‌نوار‌قلب‌و‌یا‌تصویربرداری‌هستهای‌ انجام‌میشود. نحوه‌انجام‌تست‌ورزش از‌شما‌خواسته‌میشود‌که‌از ‌۳ ساعت‌قبل‌از‌انجام‌تست‌ورزش،‌چیزی‌نخورید‌چون‌ممکن‌است‌غذا‌باعث‌احساس‌ناراحتی‌یا‌حالت‌ تهوع‌در‌شما‌گردد.‌البته‌میتوانید‌مقدارکمی‌از‌مایعاتی‌مانند‌آب‌بخورید‌اما‌از‌نوشیدن‌نوشیدنیهایی‌چون‌قهوه،‌چای،‌سودا‌یا‌شکالت‌ حاوی‌کافئین‌خودداری‌نمایید.‌درباره‌داروهای‌مصرفی‌خودتان‌از‌پزشکتان‌سئوال‌کنید‌و‌نیز‌از‌او‌بپرسیدکه‌آیا‌باید‌مصرف‌آنها‌را‌قبل‌از‌انجام‌ بررسی‌قطع‌کنید‌یا‌خیر.‌اگر‌مبتال‌به‌دیابت‌هستید،‌به‌شما‌درباره‌نحوه‌مصرف‌انسولین‌دستورالعملهای‌ویژهای‌داده‌میشود. یک‌تکنسین ‌پزشکی، ‌پوست‌شما‌را ‌برای‌قراردادن‌الکترودها‌به ‌همان‌نحو ‌که ‌در ‌مورد ‌نوار ‌قلب‌معمولی‌توضیح ‌داده ‌شد ‌)صفحه۵۹۱را‌ مالحظه‌بفرمایید(‌آماده‌مینماید.‌همچنین‌بر‌روی‌بازوی‌شما‌یک‌بازوبند‌فشارخون‌بسته‌خواهد‌شد.‌قبل‌از‌شروع‌ورزش،‌از‌شما‌یک‌نوار‌ قلب‌درحالت‌استراحت‌گرفته‌شده‌و‌سپس‌بر‌روی‌یک‌تردمیل‌یا‌دوچرخه‌ثابت‌سوار‌میشوید.‌دو‌تا‌سه‌دقیقه‌اول‌باید‌آهسته‌ورزش‌کرده‌ و‌خود‌را‌گرم‌کنید.‌سپس‌هر‌دو‌تا‌سه‌دقیقه‌یکبار‌سرعت‌خود‌را‌به‌تدریج‌افزایش‌دهید‌تا‌به‌باالترین‌درجه‌برسید.‌پزشک‌نیز‌شما‌را‌به ادامه‌ورزش‌تشویق‌خواهد‌کرد‌تا‌اینکه‌باالخره‌از‌ورزش‌کردن‌خسته‌شوید‌یا‌دچار‌عالمتی‌مانند‌درد،‌سرگیجه‌یا‌تنگینفس‌شوید.‌سپس،‌ به ‌مدت ‌۵۱ دقیقه ‌دراز ‌میکشید ‌یا‌مینشینید. ‌پزشک‌یا‌تکنسین، ‌قلب‌و ‌فشارخون ‌شما‌را ‌در ‌طول ‌این ‌دوره ‌کنترل ‌میکند. ‌او ‌درباره‌ احساس‌خستگی‌یا‌از‌نفس‌افتادن‌شما‌سواالتی‌میپرسد.‌اگر‌نوارقلب‌مشکل بالقوهای‌را‌نشان دهد،‌پزشک‌از‌شما‌خواهد‌خواست‌که‌ ورزش‌کردن‌را‌متوقف‌کنید‌و‌احتماال‌بررسیهای‌بیشتری‌انجام‌دهید. نحوه‌تفسیر‌نتایج پزشکی‌که‌نوار‌قلب‌را‌میخواند،‌ممکن‌است‌بالفاصله‌نتایج‌ابتدایی‌را‌به‌شما‌بگوید،‌اما‌تحلیل‌کامل‌نتایج‌معموال‌طول‌میکشد.‌اگر‌این‌ بررسی‌نشان دهد‌که‌قلب‌شما‌در‌طی‌ورزش‌به‌خوبی‌کار‌میکند،‌از‌این‌نتایج‌میتوان‌در‌برنامهریزی‌فعالیتهای‌بدنی‌متناسب‌استفاده‌ کرد.‌اگر‌نتایج‌نشان‌دهند‌که‌قلب‌شما‌در‌طی‌ورزش،‌طبیعی‌کار‌نمیکند،‌ممکن‌است‌به‌بررسیهای‌بیشتری‌نیاز‌داشته‌باشید،‌برای‌ مثال‌بررسیهایی‌مانند‌یک‌استرس‌تست‌اکوکاردیوگرافیک‌ یا‌یک‌استرس‌تست‌هستهای‌،‌تا‌دقیقتر‌نشان‌دهند‌که‌کجای‌مسیر‌تامین‌ خون‌عضالت‌قلبی‌مسدود شدهاست.‌گاهی‌ممکن‌است‌نیاز‌به‌انجام‌آنژیوگرافی‌باشد.‌اگر‌از‌قبل‌مبتال‌به‌بیماری‌سرخرگ‌کرونری‌باشید،‌ آنژیوگرافی‌یک‌انسداد‌جدید‌یا‌انسدادی‌که بدتر‌شده‌است‌را‌معموال‌نشان‌میدهد.‌ انتخاب ‌نوع ‌استرس‌تست‌تا ‌حدودی‌به ‌سابقه ‌پزشکی‌شما‌و ‌برنامهریزی‌پزشک‌معالجتان ‌بستگی‌دارد. ‌استرس‌تست‌ورزشی‌کمتر‌ اختصاصی‌است‌و‌بنابراین‌نسبت‌به‌استرس‌تست‌اکوکاردیوگرافیک‌یا‌استرس‌تست‌تالیوم‌)اسکن‌هستهای(‌کمتر‌مفید‌میباشد؛‌با‌این‌ حال، ‌استرس‌تست‌ورزشی‌خیلی‌ارزان‌بوده‌و‌اغلب‌به‌عنوان‌نخستین‌گام‌در ‌غربالگری‌بیماریهای‌قلبی‌انتخاب‌میشود. ‌افرادی‌که‌ سابقه‌بیماری‌قلبی‌که‌ممکن‌است‌بر‌نتیجه‌نوار‌قلب‌تاثیر‌بگذارند،‌دارند‌ممکن‌است‌به‌استرس‌تست‌هستهای‌نیاز‌داشته‌باشند.‌چون‌ زنها‌به‌ویژه‌زنهای‌جوان‌مستعد‌نتایج‌مثبت‌کاذب‌در‌نوار‌قلب‌معمولی‌میباشند،‌انجام‌دادن‌استرس‌تست‌اکوکاردیوگرافیک‌در‌زنان‌بهتر‌ میباشد.

دفعات مشاهده: 226 بار   |   دفعات چاپ: 68 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

آزمایشگاه

 | تاریخ ارسال: 1401/1/7 | 
تاریخچه :

علوم آزمایشگاهی در گذشته به نام تکنولوژی پزشکی خوانده می‌شد و بعدها به نام علوم آزمایشگاهی تغییر نام داد. رشته کارشناسی علوم آزمایشگاهی زیر شاخه‌ای از گروه پزشکی است که به دانش آموختگان در این دوره مباحث علوم پایه پزشکی، مباحث عملی و تئوری علوم آزمایشگاهی پزشکی و برخی از دروس علوم پایه آموزش داده می‌شود. آنچه که باعث اهمیت ویژه این رشته در علوم پزشکی شده است نقش مهم آن در تشخیص، درمان، پیشگیری و پیگیری بیماریهای مختلف است. به همین دلیل این رشته از رشته‌های شاخص دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌باشد. از این گذشته سهم بسزای گرایش‌های مختلف علوم آزمایشگاهی در پیشرفت‌های چشمگیر و روز افزون فن آوری‌های بیوتکنولوژی، ژنتیک و تست‌های تشخیصی جدید بر اهمیت این رشته می‌افزاید.
تا قبل از تکمیل آزمایشگاه های انستیتوپاستور و تشکیل مؤسسه بهداشت، داوطلبان تخصص در رشته های آزمایشگاهی فقط می توانستند در مؤسسات خارجی به آموختن این رشته ها پرداخته و تعلیمات علمی و عملی لازم را ببینند ولی بعدا انستیتوپاستور ایران و مؤسسه بهداشت، محلی جهت کارآموزی این نوع داوطلبان شد به طوری که باید بگوییم امروز عده ای از متخصصین که مسؤلیت مؤسسات بهداشتی و آزمایشگاه های کشور را به عهده دارند دوره های اولیه آموزش تخصصی خود را در این مؤسسات دیده اند و در آنجا آغاز به کار کرده، در مراحل بعدی برخی از آنان در مؤسسات دیگری به تکمیل معلومات خود پرداخته اند.

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D۸%A۲%D۸%B۲%D۹%۸۵%D۸%A۷%DB%۸C%D۸%B۴%DA%AF%D۸%A۷%D۹%۸۷
 

دفعات مشاهده: 300 بار   |   دفعات چاپ: 92 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بیمارستان امیر المومنین (ع) کردکوی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : بیمارستان امیرالمومنین(ع) کردکوی