پایگاه خبری وب دا علوم پزشکی گلستان- اخبار
سخن صمیمی رییس دانشگاه با متولیان حوزه سلامت استان

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۸ | 

اساتید ،دانشجویان وکارمندان عزیز دانشگاه ، سلام

AWT IMAGE

در روزهای اول سومین ماه سال اولین گزارش ماهانه در سال 96 را تقدیمتان می کنم.بدلیل تاخیر در گزارش فروردین ماه ضمن پوزش از شما سروران گرامی گزارش مبسوطی از دو ماه اخیر ارائه خواهم کرد .امیدوارم که در حوصله شما بزرگواران بگنجد.

بازدید های نوروزی :

علی رغم اینکه تنها دو ماه از سال جدید می گذرد و معمولا در ماه های اول سال بدلیل تعطیلات نوروزی طولانی مردم با فعالیت کمتری مواجه هستند ولی دانشگاه علوم پزشکی گلستان از این قانون مستثنی بود واز همان ساعات اولیه سا ل با جدیت مشغول به ارائه خدمت به مردم عزیز ومسافرین نوروزی بود .

کادر پزشکی با تمام توان خود در روز های تعطیلا ت به ارائه خدمات سلامت پرداخته وهمکاران ستاد نیز به خوبی نقش نظارتی خود را ایفا نمودند .

این موضوع خوشبختانه موجب رضایتمندی بازرس ویژه وزارت بهداشت نیز گردید .

اینجانب نیز افتخار حضور در معاونت ها و برخی از شبکه های بهداشت را در سطح استان در این ایام جهت عرض شادباش نوروزی وخسته نباشید داشتم.

در همین راستا ودر سفری که به گنبد داشتم از مجتمع آموزش عالی سلامت ومرکز تجمیع دندانپزشکی نیز بازدید کردم و در جلسه ای که با حضور مسئولین ارشد و خیرین بود به بررسی مشکلات بخش سلامت در شرق استان پرداختم.

 شرق استان با مرکزیت گنبد یکی از مناطق پر جمعیت ،محروم ولی بکر برای  توسعه آموزش و پژوهش می باشد .

هر چند برخی نگاه ویژه ام را به این منطقه بهانه ای برای تفرقه اندازی وشایعه پراکنی های خاص نمودند ولی شما عزیزان بدانید که سیاست ها وتصمیمات دانشگاه تنها وتنها در راستای عدالت محوری بوده ودور از هرگونه تعصب خاص وبی منطق است.

 افتتاح کلینیک ماموگرافی در گنبد کاووس:

AWT IMAGE

امیدوارم که در طول دوران مدیریتی ام بتوانم کمی از غبار محرومیت را از این منطقه بزرگ بردارم.افتتاح کلینیک ماموگرافی با تجهزات کارامد ومدرن و رایزنی در خصوص جذب دانشجوی پرستاری و تلاش در جهت ساخت بیمارستان جدید همزمان با گرگان یکی از اولین اقدامات در این راستا  می باشد .

بازدید دکتر پال برنان محقق ارشد  ودکتر کریستوفر وایلد رئیس آژانس بین المللی سرطان از بیوبانک سرطان گلستان:

AWT IMAGE

بیوبانک سرطان که از سال گذشته در قالب طرح تحقیقاتی مشترک با دانشگاه تهران در حال اجرا می باشد موضوع جذابی برای محققان آژانس بین المللی تحقیقات سرطان بود بطوریکه در عرض دو ماه گذشته توسط رئیس و محقق ارشد آژانس بین المللی سرطان بصورت مجزا مورد بازدید قرار گرفت .

بنظر می رسد که در آینده ای نه چندان دور این پتانسیل بعنوان نقطه قوتی برای دانشگاه ویکی از راه های  تقویت مشارکت های بین المللی برای دانشگاه باشد.

مسئولیت برگزاری همایش ملی ثبت سرطان نیز  برای اولین بار در سطح کشور   ودر راستای برنامه  های توانمند سازی دانشگاه ها با توجه به تجربه موفق  این دانشگاه به ما  واگذار شدکه با تخصیص اعتبارات ویژه از طرف معاونت محترم بهداشتی وزارت همراه بود . این همایش  یکی از مهم ترین برنامه های آموزشی ودر راستای بسته مرجعیت علمی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در مقوله سرطان بود که موجب رضایتمندی مقام وزارت ومعاون محترم بهداشت وی گردید.

نشست صمیمی با  اعضاءهیئت علمی پرستاری مامایی ،پزشکی ودندانپزشکی ، کارکنان و دانشجویان:

AWT IMAGE

در سال جدید این افتخار نصیبم شد که نشست های صمیمانه ای با اساتید دانشکده پزشکی ،پرستاری مامایی و کارکنان ودانشجویان گرامی داشته باشم که همگی بسیار جالب و آموزنده حداقل برای شخص اینجانب بود.امیدوارم با بهره گیری از نقطه نظرات همه شما بزرگواران بتوانیم  در مسیر ارتقا دانشگاهمان قدم های موثری برداریم.

هفته سلامت در دانشگاه :

امسال نیز همچون سال های گذشته هفته سلامت با  به صدا درآمدن زنگ سلامت در یکی ازمدارس  شهر گرگان با حضور مدیران ارشد استانی آغاز به کارکرد و نمایشگاه و برنامه های مختلفی درسطح استان اجرا گردید . شعار امسال هفته سلامت  زندگی سالم ،با نشاط وامید است و چقدر دلنشین است

این شعار امیدوارم که همه ما بتوانیم با سر لوحه قرار دادن این شعار زیبا در سال جدید برای یک زندگی سالم با نشاط وامید برنامه ریزی کنیم .

قطعا یکی از راه های رسیدن به این هدف  خود مراقبتی و اهمیت دادن به روش های پیشگیری از بیماری های جسمی و روحی است.در همین راستا برنامه ریزی برای خودمراقبتی سازمانی نیز صورت گرفته است که متولی آن معاونت محترم بهداشتی است.

AWT IMAGE

به بهانه هفته سلامت با حضور آقای دکتر خدادوست معاون طب سنتی وزارت بهداشت کلنگ احداث سلامتکده طب سنتی در این دانشگاه زده شد تا با تاسیس آن بتوان درجهت برخورد صحیح با بیماران با استفاده از روش های علمی طب سنتی قدمی برداشت.با توجه به تمایل بسیار زیادی که در جامعه درخصوص مراجعه برای درمان از طریق روشهای طب سنتی وجود دارد، بنظر می رسد که دانشگا های علوم پزشکی موظفند با مداخلات صحیح و برنامه ریزی در خصوص تلفیق علوم مدرن و طب سنتی این نیاز را  از طریق تربیت افراد کارآمد مرتفع سازند .

تلاش در جهت ارتباطات بین المللی

AWT IMAGE

در روزهای پایانی فروردین به همراه تیمی از نمایندگان وزارت بهداشت سفر کوتاهی به روسیه داشتیم و از مراکز مختلف علمی آنجا (مرکز قلب، مرکز تروما و  مرکز سرطان ) بازدید و با  جمعی از  اعضا هیئت علمی و مدیران  ارشد نشستی برگزار شد که حاصل آن آمادگی روسیه در زمینه تبادل دانشجو واستاد جهت  فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت وبرنامه ریزی در خصوص اجرای طر حای تحقیقاتی مشترک بود .هر چند ارتباط با روسیه بدلیل آشنا نبودن اکثر افراد با این زبان کار آسانی نمی باشد ولی با توجه به امکانات و  پتاسیل موجود در این کشور همسایه بنظر می رسد که بهتر است این فرصت را مغتنم شمرده و درجهت رسیدن به نقاط مشترک کاری بیشتر رایزنی نماییم.

در راستای بین المللی سازی دانشگاه همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردم تفاهم نامه ای با دانشگاه قبرس تنظیم و به امضا رسید و در تابستان امسال دانشگاه  علوم پزشکی گلستان پذیرای دانشجویان پزشکی  قبرسی خواهند بود

جشنواره شهید مطهری و بزرگداشت مقام استاد  :

حضور دانشگاه علوم پزشکی گلستان در جشنواره شهید مطهری امسال بسیار  پر رنگ تر از سال های قبل بود و دو فرآیند برتر کشوری و یک پوستر برتر کشوری ما حصل شرکت در این جشنواره بود. این نتایج ما حصل تلاش اعضا محترم هیئت علمی دانشگاه بود که افتخار بزرگی را برای دانشگاه به ارمغان آوردند. امیدوارم در سالهای آینده با برنامه ریزی منسجم تر به نتایج بهتری نیز دست یابیم

حادثه دلخراش معدن آزادشهر هفته معلم امسال را تحت الشعاع قرار داد وموجب شد که مراسم بزرگداشت مقام استاد با تاخیر  و در اواخر اردیبهشت برگزار گردد . این حادثه تلخ  ولی درس آموز  زنگ خطری برای همه ما بود که به یاد داشته باشیم که ایمنی کار یکی از اصول مهم بوده و در همین راستا به معاونت محترم توسعه ماموریت داده شد که به بررسی وضعیت ایمنی ساختمان ها پرداخته و گزارشی در این زمینه تهیه تا بر اساس اولویت ها در راستای حل مشکلات موجود اقدام نماییم.

حضور سرپرست  اورژانس  کشور  جناب آقای دکتر کولیوند

AWT IMAGE

 به منظور بازدید از مکان حادثه و عیادت از مصدومین فرصتی بود که  ایشان از نزدیک از  پروژه در حال ساخت اورژانس 5 آذر بازدید و در خصوص نحوه تامین  اعتبارات مالی  ساخت آن راهنمایی و دستوراتی را ابلاغ نمایند

  حضور دکتر حریرچی قایم مقام وزیر ومعاون کل وزارت بهداشت  در استان گلستا ن

AWT IMAGE

حضور دکتر حریرچی قایم مقام وزیر ومعاون کل وزارت بهداشت  در استان گلستا ن نیز د اردیبهشت ماه اتفاق افتاد .ایشان بعد از نشست صمیمانه با  معاونین و مدیران شیکه ها  و دریافت گزارش عملکرد دانشگاه در ماه های اخیر به بازدید از بیمارستان طالقانی و 5 آذر پرداختند وراهنمایی های ارزنده ای در خصوص مراحل اخذ مجوز جهت تاسیس بیمارستا ن کودکان وتامین اعتبارات ساخت اورژانس 5 آذر نمودند. قطعا شما بزرگواران از طریق شبکه های مجازی در جریان برخی شایعات در خصوص تعلل در ساخت این مراکز قرار گرفته اید. هر چند درایت وبلوغ فکری شما عزیزان بسیار بالاتر از نوشته های موجود در این شبکه ها می باشد تنها جهت شفافیت ذهنی به این نکته بسنده می کنم که همانطورکه همه می دانند برای ساخت هر مجموعه ای نیاز به اخذ مجوز رسمی از نهاد های مرتبط می باشد و این حداقل و اولین کاری است که لازم است انجام گردد که متاسفانه درسیستم مدیریت قبلی هیچ اقدامی برای آن صورت نگرفته بود. ولذا ما از نقطه صفر شروع کرده ولی به آینده امیدواریم و انشالله در گزارش های ماه های بعد به سیاست دانشگاه در جهت حل این مشکلات اشاره خواهم کرد

اعتبار بخشی  آموزشی و درمانی مراکز آموزشی درمانی  نیز در این ماه رقم خورد که حاصل آن رضایتمندی کلی در هر دو مقوله بود. هر چند در مجموع نواقص قابل حلی در هر سه مجموعه وجود دارد ولی لازم است در همین جا به تیم مدیریت هر دو بیمارستان که جهت استاندارد نمودن برنامه ها ی آموزشی و....از هیچ تلاشی دریغ نکردند، خسته نباشید گفته و از زحمات آنان  سپاسگزاری کنم.امیدوارم این برنامه ها بعنوان برنامه های جاری و بصورت مستمر در مراکز اجرا گرد  و ما در سا ل های  آینده در مسیر دستیابی به چشم اندازمان که برتری درسطح مراکز کلان منطقه یک می باشد،قرار گیریم  .

مداخلات آنژیوگرافی عروق مغزی در بخش آنژیوگرافی مرکز آموزشی درمانی شهیدصیاد شیرازی

AWT IMAGE

این روزها شاهد اخبار جالبی در راستای انجام مداخلات آنژیوگرافی عروق مغزی در بخش آنژیوگرافی مرکز آموزشی درمانی صیاد شیرازی هستیم که با دستان توانمند یکی از متخصصین محترم نورولوژی جناب آقا ی دکتر کهنسال وبرای اولین بار درسطح کلان منطقه یک در حال انجام است و یکی دیگر از افتخارات را برای دانشگاه ما به ارمغان آورده است. امیدوارم که دانشگاه بتواند به درستی از این توانمندی ها حمایت نماید.

 رونمایی از " اطلس جامع جراحی ایران " در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران:

AWT IMAGE

اطلس جامع جراحی ایران که کتابی منحصر به فرد و کاملا بومی در حیطه جراحی عمومی می باشد توسط آقای دکتر محمد رضا هاشم پور دستیار جراحی دانشگاه علوم پزشکی گلستان تهیه و تدوین گردیده است.  افتخار نظارت بر محتوای علمی کتاب نیز بر عهده بنده بو د.این کتاب در بین چهار اثر برتر کتب رونمایی شده توسط انجمن ناشران دانشگاهی قرار گرفته و به همین جهت لوح تقدیر این انجمن نیز به  دکتر هاشم پور تقدیم گردیده است.این کتاب حاوی حدود 3000 تصویر رنگی از اعمال جراحی مختلف بصورت کاملا رئال و مرحله به مرحله بصورت منحصر به فرد در زمینه معرفی بیماران مبتلا به بیماری های شایع و نادر کشور تهیه شده است.مطالعه این کتاب را به همه دانشجویان  عزیز بخصوص علاقمندان به رشته جراحی توصیه می کنم .

افتتاح مرکز جامع سلامت دکتر حیدری به همت خیرین عزیزوگرامی:

AWT IMAGE

افتتاح مرکز جامع سلامت دکتر حیدری که درصد قابل توجهی از ساخت آن به همت مجمع خیرین استان ویکی از نیکوکاران گرانقدر (آقای نوری ) بوده و به نام یکی از  پیشکسوتان  بزرگ  علم پزشکی در استان جناب آقای دکتر حیدری اولین رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان نام گزاری شده است نیز یکی دیگر از افتخاراتی بود که در این استان ثبت گردید و بیانگر آن است که استفاده از ظرفیت های بالقوه در استان بخصوص خیرین گرامی نقش بسیار مهمی در پیشبرد اهداف دانشگاه خواهد داشت. در همین راستا در جلسه ای با حضور خیرین شرق استان نیز شرکت نمودم که نتایج بسیار خوبی داشت و انشالله دستاورد آن جلسه را در گزار ش های بعدی در عمل تقدیم خواهم کرد .

در پایان حماسه پور شور 29 اردیبهشت را به همه شما بزرگواران تبریک می گویم  .

بی شک نقش شما دانشگاهیان در روشنگری برای انتخاب اصلح بسیار بسزا بوده است واینجانب بر خود لازم می دانم از همه شما عزیزان سپاسگزاری نموده وایرانی سر بلند و آزاد را برای همه شما بزرگوارآرزو نمایم

با سپاس فراوان

دکتر فاضل

نشانی مطلب در وبگاه پایگاه خبری وب دا علوم پزشکی گلستان:
http://goums.ac.ir/find.php?item=70.4779.31930.fa
برگشت به اصل مطلب