برگشت به صفحه اول سایت برگشت به صفحه اول این زیربخش نقشه سایت بخش انگلیسی
بخش‌های اصلی
معاون دانشجویی فرهنگی::
مدیریت فرهنگی و فوق برنامه::
مدیریت دانشجویی::
مدیریت تربیت بدنی::
مرکز مشاوره دانشجویان::
شورای انضباطی::
امور مالی::
امور اداری::
آئین نامه هاو دستورالعمل ها::
پرسش های متداول::
ارتباط با ما::
فناوری اطلاعات::
برنامه استراتژیک::
::
سیستم رزرو اینترنتی غذا

AWT IMAGE

اتوماسیون جامع دانشگاهی
AWT IMAGE 
وبدای گلستان

AWT IMAGE

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
عالی
خوب
متوسط
   
:: معرفی اداره فرهنگی و فوق برنامه : اداره امور فرهنگی و فوق برنامه ::

  

 

  اداره امور فرهنگی و فوق برنامه

 

  دانشگاه امروزه در سطح جهانی علاوه بر کارکرد و وظایف آموزشی و پژوهشی وظایف جدیدی در عرصه فرهنگی و اجتماعی برعهده گرفته است که از جمله می توان به نقش فرهنگ سازی و جامعه پذیری اشاره کرد به عبارت دیگر اگرچه دانشگاه برای تولید دانش و تربیت افراد متخصص همت می گمارد و برای اشتغال آینده آنها در اجتماع تلاش می کند ، اما در دانشجویان باید هنجارها ، ارزش ها و باورهایی درونی شود که با محیط شغلی آینده آنها مناسبت داشته باشد و این رفتارها و هنجارها ، چیزی نیستند که منحصرا در کلاس های رسمی تحقق پیدا کنند.

  با عنایت به کارکردهای پیش گفته و جایگاه ویژه دانشگاه در توسعه و پیشرفت کشور و با توجه به اهمیت فرهنگ و نقش انکار ناپذیر فعالیت های فرهنگی و فوق برنامه به عنوان آموزش های غیر رسمی در جذب استعدادها ، شکوفایی توانمندی ها و افزایش تجربیات سودمند دانشگاهیان، اهمیت و جایگاه اداره امور فرهنگی و فوق برنامه در هدایت و ساماندهی به فعالیتهای فرهنگی بیش از پیش نمایان می شود. 

  اداره امور فرهنگی، فوق برنامه  در زمینه های ذیل فعالیت می نماید:

 1 - برنامه ریزی ، هدایت و نظارت بر فعالیت های فرهنگی دانشگاه

  2- فراهم آوردن تسهیلات لازم برای گسترش و تعمیم فعالیت های فرهنگی دانشگاهیان

  3- ترغیب دانشجویان به شرکت در برنامه های فرهنگی و هنری

  4- برقراری ارتباط و همکاری های مشترک با مراکز و موسسات فرهنگی

  5 –مطالعه ،بررسی و شناسایی معضلات فرهنگی دانشگاهیان، نیازهای فکری مخاطبان، زمینه ها و علل آسیب پذیری و چاره اندیشی در مورد راه حل های مشکلات فرهنگی.

  6- ایجاد تسهیلات لازم برای آشنایی دانشگاهیان بامظاهر تمدن و فرهنگ دینی و ملی از طریق سیاحت و بازدید.

  7- زمینه سازی برای آشنایی دانشجویان و برقراری ارتباط ایشان با نهادها و موسسات علمی ، فرهنگی و آشنایی با عالمان ، اندیشمندان و فرزانگان .

  8- ایجاد زمینه های مناسب برای عرضه آثار فرهنگی و هنری دانشجویان .

  9- حمایت و پشتیبانی از فعالیت های فرهنگی تشکل های دانشجویی .

  10- تشکیل و حمایت از کانون های فرهنگی و هنری دانشجویی .

  11- برگزاری مراسمات مختلف تجلیل ، تکریم و یادواره دانشمندان و فرزانگان.

  12- برگزاری برنامه های مختلف برای پر کردن اوقات فراعت دانشگاهیان نظیر کلاسهای آموزشی، مسابقات فرهنگی و هنری ، اردوها ، نمایشگاههای فرهنگی و هنری، جشنواره ها و...

   

  معرفی بخش ها و فعالیت های اداره امور فرهنگی و فوق برنامه:

  · واحد سمعی و بصری و مرکز عرضه محصولات فرهنگی دانشگاه: این واحد در زمینه های فیلمبرداری، عکاسی و تهیه گزارش از فعالیت های فرهنگی و فوق برنامه و تکثیر فیلم های موجود در آرشیو جهت واحدها متقاضی و همچنین خرید اقلام صوتی، تصویری نسبت به رفع نیاز متقاضیان در رابطه با اقلام فرهنگی اقدام می نماید.

 

  * امور کانون های فرهنگی، هنری و اجتماعی دانشجویان: این واحد در حوزه اداره امور فرهنگی و فوق برنامه با تعداد 37 کانون دانشجویی شامل کانون های: قرآن و عترت، حجاب و عفاف، شعر و ادب،‌ سرود، خوشنویسی، فیلم و عکس، طراحی و نقاشی، هلال احمر، فناوری اطلاعات، سلامت رفتار، ایثار،‌ امام علی(ع)، پژواک، نشر، مهر و مناسبت ها و... فعالیت می نماید. کانون های فوق الذکر توسط دانشجویان و در محیط دانشگاهی در جهت ایجاد بستر مناسب برای شناسایی و رشد و شکوفایی استعدادها و توانایی های دانشجویان در زمینه های فرهنگی، هنری و اجتماعی شکل گرفته است.

 

  * امور انجمن های علمی مستقل رشته ای: به منظور تقویت نشاط علمی در میان دانشجویان و حمایت از فعالیت های جمعی و خودجوش پژوهشی و راهنمایی و مشارکت دانشجویان مستعد در جهت بالندگی علمی و فرهنگی دانشگاه، انجمن های علمی دانشجویی رشته های مختلف تحصیلی در اداره امور فرهنگی و فوق برنامه تشکیل گردیده است. در حال حاضر تعداد ده انجمن علمی شامل: انجمن های علمی پزشکی علوم پایه، علوم بالینی، پرستاری، مامایی، علوم آزمایشگاهی، هوشبری، اتاق عمل، بهداشت خانواده، بهداشت محیط و مبارزه با بیماری ها به منظور ارتقاء سطح علمی دانشجویان فعالیت می نماید.

 

  * امور فوق برنامه: این واحد متولی غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان دانشگاه بوده و سعی دارد با برنامه های مختلف در این زمینه انجام وظیفه نماید. از جمله برنامه های این واحد می توان به موارد ذیل اشاره نمود: 1. برگزاری اردوهای فرهنگی، زیارتی، علمی و تفریحی داخل استان بصورت هفنگی و به مناسبت های مختلف و با اعلام قبلی و با مشارکت تشکل های دانشجوئی و مجزا «یک هفته برادران یک هفته خواهران» و همچنین اردوهای خارج استان در پایان هر ترم تحصیلی در قالب دو کاروان مجزا «خواهران و برادران» . 2. برگزاری نمایشگاه های کتاب، عکس، آثار هنری و غیره . 3. برگزاری مسابقات فرهنگی در سطح پرسنل و دانشجویان. 4. ساماندهی و انجام پخش فیلم در دانشگاه و خوابگاه های دانشجوئی.

 

  * امور مراسمات و مناسبت ها:

  تقریباً اکثر فعالیت های این واحد نظیر برگزاری مراسم ملّی و مذهبی، جشن ها و اعیاد، مراسم سوگواری، دُعا و نیایش، جلسات گفتگوی دانشجوئی، پرسش و پاسخ، شب شعر، جلسات نقد و بررسی ادبی و بسیاری فعالیت های در چارچوب کانون ها و تشکل های دانشجوئی مذکور وابسته با مشارکت فعال دانشجویان در دانشگاه و خوابگاه های دانشجوئی برگزار می شود.

 

  * تشکل های اسلامی دانشجویان: بمنظور تحقق آرمان های حضرت امام خمینی(ره) و رهنمودهای رهبر معظم رهبری مبنی بر تحقق دانشگاه اسلامی، تشکل های دانشجویی در چارچوب ضوابط و مقررات دانشگاه ها تشکیل گردیده است. هم اکنون 10 تشکل دانشجوئی در دانشگاه فعالیت دارند که عــبارتند از:

  * حوزه بسیج دانشجوئی دانشگاه:

  ››› پایگاه مقاومت بسیج دانشجوئی دانشکده پزشکی برادران. ››› پایگاه مقاومت بسیج دانشجوئی دانشکده پزشکی خواهران.

  ››› پایگاه مقاومت بسیج دانشجوئی دانشکده پرستاری و مامائی برادران. ››› پایگاه مقاومت بسیج دانشجوئی دانشکده پرستاری و مامائی خواهران.

  ››› پایگاه مقاومت بسیج دانشجوئی دانشکده پیراپزشکی و بهداشت برادران. ››› پایگاه مقاومت بسیج دانشجوئی دانشکده پیراپزشکی و بهداشت خواهران.

  * انجمن اسلامی دانشجویان:

  ››› انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پزشکی ››› انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پرستاری و مامائی بویه

  ››› انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پیراپزشکی و بهداشت

 

  * اتاق فرهنگی و پایگاه اطلاع رسانی خوابگاههای دانشجوئی: این واحد از سوی اداره امور فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه به منظور پر کردن اوقات فراغت دانشجویان مقیم خوابگاه و ارتقاء سطح آگاهی ایشان تشکیل شده که به برخی از فعالیت های آن می پردازیم:

  ››› خدمات رایانه ای از قبیل: اینترنت پر سرعت، رایت CD ، تایپ، پرینت و ...

  ››› خدمات کتابخانه ای با جدیدترین کُتب در بخش های مختلف دینی، فرهنگی، اجتماعی، بهداشت روانی، مشاوره و ...

  ››› پخش فیلم سینمائی هفته ای دوبار و اعزام دانشجویان به سینمای داخل شهر توسط واحد امور سینمائی اتاق فرهنگی خوابگاه

  ››› خدمات مطبوعاتی از جمله روزنامه های محلی و سراسری، نشریات و مجلات علمی، فرهنگی و خبری، گفتنی است این کار طبق نظرسنجی انجام شده از دانشجویان مقیم خوابگاه تهیه و در اختیار ایشان قرار می گیرد.

  ››› بانک نوار و CD و امانت معتبرترین و جدیدترین محصولات فرهنگی به دانشجویان.

  ››› برگزاری دعای پر فیض کمیل، ندبه، توسل و همچنین برگزاری مراسم به مناسبت های مختلف ملّی و مذهبی در خوابگاه که بعضاً با همکاری دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه و سایر تشکل های دانشجوئی انجام می شود.

  ››› آموزش و سرویس دهی بخش رایانه توسط کاردان ناظر بر واحد رایانه خوابگاه در طول هفته.

  ››› تبلیغات و اطلاع رسانی صحیح و به موقع در قالب پوستر و اطلاعیه فرهنگی ارائه شده از سوی اداره امور فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه و ...

 

  * دبیرخانه کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی :

  تهیه دستور کار کمیته ناظر بر نشریات

  طرح درخواستهای انتشار نشریه و بررسی آنها در کمیته

  طرح شکایات واصله از نشریات دانشگاهی و بررسی کمی و کیفی نشریات در کمیته

  اجرای عملیاتی مراحل صدور مجوز نشریه

 

  * دبیرخانه کمیته حمایت ونظارت برانجمن های مستقل رشته ای:

  .هماهنگی با دانشکده ها برای تشکیل انجمن علمی مستقلدستور کار جلسات کمیته

  بررسی درخواست ها و برنامه های انجمن های علمی و طرح در جلسه

 

ابلاغ مصوبات کمیته به اعضاء « مدیریت پژوهشی دانشگاه ، اداره امور فرهنگی و فوق برنامه ، دانشکده ها و دبیران انجمن های علمی
دفعات مشاهده: 9650 بار   |   دفعات چاپ: 1276 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 193 بار   |   0 نظر
::
Culture & Students deputy
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گلستان
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 51 queries by YEKTAWEB 3825