:: دوره 14، شماره 3 - ( پاییز 1391 ) ::
جلد 14 شماره 3 صفحات 81-72 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین هویت انگل لیشمانیا با استفاده از روش‌های میکروسکوپی و مولکولی و با هدف قرار دادن ژن ITS-rDNA در افراد مشکوک به لیشمانیوز در استان گلستان (89-1388)
احمد بقائی1 ، پرویز پرویزی 2، عارف امیرخانی3 ، محمدرضا هنرور4 ، فرهاد بدیعی5
1- کارشناس ارشد میکروب‌شناسی ، آزمایشگاه سیستماتیک ملکولی ، انستیتو پاستور ایران ، گروه میکروب‌شناسی ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم
2- دانشیار گروه انگل‌شناسی، آزمایشگاه سیستماتیک ملکولی ، انستیتو پاستور ایران ، parp@pasteur.ac.ir
3- دانشیار گروه اپیدمیولوژی ، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم پزشکی تهران
4- پزشک عمومی، دانشجوی دکتری تغذیه، عضو مرکز تحقیقات مدیریت سلامت و توسعه اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان
5- پزشک عمومی ، عضو مرکز تحقیقات مدیریت سلامت و توسعه اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان
چکیده:   (19181 مشاهده)
زمینه و هدف : لیشمانیوز جلدی روستایی یک بیماری انگلی تک‌یاخته‌ای مشترک بین انسان و حیوان است که به عنوان یک معضل بهداشتی در بسیاری از کشورها و نیز ایران مطرح است. عامل بیماری لیشمانیا میجر، ناقل اصلی آن فلبوتوموس پاپاتاسی و مهم‌ترین مخزن، رومبومیس اپیموس می‌باشد. انسان مخزن اتفاقی لیشمانیوز جلدی روستایی است. این مطالعه به منظور تعیین هویت انگل لیشمانیا با تشخیص میکروسکوپی و مولکولی و هدف قرار دادن ژن ITS-rDNA در شرق استان گلستان انجام شد. روش بررسی : این مطالعه توصیفی مقطعی روی 121 فرد مشکوک به بیماری لیشمانیوز جلدی روستایی در شهرستان‌های گنبد و مراوه‌تپه در شرق استان گلستان در سال‌های 89-1388 انجام شد. از ضایعات نمونه‌برداری مستقیم صورت گرفت و پس از رنگ‌آمیزی با گیمسا مشاهده میکروسکوپی به‌عمل آمد. از گسترش‌ها DNA استخراج و ژن ITS-rDNA با استفاده از PCR تکثیر یافت. موارد مثبت لیشمانیا با استفاده از آنزیم BsuRI به روش RFLP تعیین گونه شد و با تعیین توالی و استفاده از نرم‌افزارهای مولکولی گونه لیشمانیا تایید شد. یافته‌ها : از کل 121 فرد مشکوک به بیماری لیشمانیوز جلدی روستایی، 113 نفر با مشاهدات میکروسکوپی و 92 نفر با روش مولکولی به انگل لیشمانیا آلوده تشخیص داده شدند. موارد مثبت PCR با استفاده از روش RFLP تعیین گونه و 90 مورد لیشمانیا میجر تشخیص داده شد. برای تأیید نهایی 8 مورد لیشمانیا میجر تعیین توالی گردید و مجدداً مورد تأیید قرار گرفت. در 2مورد از موارد مثبت که توالی نامشخص بود؛ گونه لیشمانیا مشخص نشد. نتیجه‌گیری : با مقایسه نتایج تعیین توالی انگل لیشمانیا در این مطالعه با موارد ثبت شده در بانک جهانی ژن، لیشمانیا میجر به‌طور قطع در انسان در منطقه مورد تایید قرار گرفت. با توجه به گزارش‌های مربوط به دیگر گونه‌های لیشمانیا در ناقلین و مخازن، این گونه‌ها در این مطالعه در انسان یافت نگردید. هرچند دو مورد غیر لیشمانیا میجر می‌تواند نشانی از آلودگی همزمان بیش از یک گونه لیشمانیا در انسان در منطقه باشد؛ اما با روش‌های به‌کار رفته در این مطالعه آلودگی همزمان دو لیشمانیا در یک فرد قابل تفکیک نبود.
واژه‌های کلیدی: لیشمانیا میجر، ITS-rDNA، لیشمانیوز جلدی روستایی، گلستان
متن کامل [PDF 1732 kb] [English Abstract]   (16040 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی | موضوع مقاله: انگل‌شناسي


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 3 - ( پاییز 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها