دوره 0، شماره 1 - ( 7-1391 )                   جلد 0 شماره 1 صفحات 1-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- اصفهان، ایران ، toghiann@gamil.com
چکیده:   (3952 مشاهده)

دیابت یکی از علل عمده بیماری زایی، مرگ و میر و افزایش هزینه های خدمات بهداشتی در سرتاسر جهان به شمار می رود که در صورت بروز همزمان با اختلال افسردگی بر وسعت و شدت عوارض آن افزوده خواهد شد، چرا که افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانپزشکی در مبتلایان به دیابت است که بروز آن می تواند پیش آگهی بیماری را دستخوش تغییرات نامطلوب تری کند. لذا این مطالعه مروری به منظور تعیین بروز همزمان دیابت و افسردگی و برخی مسایل مرتبط با آن انجام شد.  این پژوهش، یک مطالعه مروری است.

برای دستیابی به مقالات و مطالعات مربوطه، پایگاههای اینترنتی معتبر ( magiran, science direct, ovid, springer, proquest) مورد جستجو قرار گرفت و به طورکلی از بین 82 مقاله، 74 مورد بررسی گردید.

 بروز افسردگی همراه با دیابت باعث کاهش کنترل متابولیکی، تبعیت دارویی، کاهش کیفیت زندگی، عدم پیروی از رژیم های غذایی مناسب، افزایش هزینه های مراقبت بهداشتی، ناتوانی، مرگ و میر، مصرف انسولین و عوارض دیابت می گردد. این بیماری ها زمینه ساز بیماری های متعددی از جمله اختلالات دمانس شده و سیر و روند درمان را به طور کلی تحت تأثیر قرار می دهند.

بیماری دیابت همانند سایر اختلالات طبی تعامل قابل توجهی با افسردگی دارد و باید با توجه به این که فراوانی افسردگی در مبتلایان به دیابت بالاست، به غربالگری افسردگی و اجرای راهکارهایی نظیر آموزش به منظور ارتقای توان سازگاری در این بیماران پرداخت.

واژه‌های کلیدی: دیابت، افسردگی
متن کامل [PDF 495 kb]   (4053 دریافت)    
نوع مقاله: تحقیقی | موضوع مقاله: پزشکی عمومى
دریافت: ۱۳۹۳/۷/۲ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۳/۷/۲ | پذیرش: ۱۳۹۳/۷/۲