اخبار و اطلاعات : در حد توان جلوی کالاهای قاچاق در حوزه سلامت را گرفته ایم+ گزارش تصویری

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۹/۲۴ | 


رییس سازمان غذا و دارو خبر داد:

در حد توان جلوی کالاهای قاچاق در حوزه سلامت را گرفته ایم+ گزارش تصویری

AWT IMAGE


رییس سازمان غذا و دارو در اولین همایش ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد که در آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو برگزار شد، گفت: ١٥ میلیارد دلار قاچاق در کشور وجود دارد که از این میزان ١٠ درصد یا حدود یک و نیم میلیارد دلار به حوزه سلامت مربوط است که البته این میزان بدون در نظرگرفتن قاچاق در حوزه غذا است، اگر غذا را نیز در نظر بگیریم میزان آن بیشتر می شود.


 

به گزارش ایفدانا - Ifdana، رییس سازمان غذا و دارو خبر داد: 10 درصد قاچاق مربوط به حوزه سلامت است البته این میزان بدون در نظرگرفتن قاچاق در حوزه غذا است، اگر غذا را نیز در نظر بگیریم میزان آن بیشتر می شود.

دکتر رسول دیناروند رییس سازمان غذا و دارو در اولین همایش ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد که در آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو برگزار شد، گفت: ١٥ میلیارد دلار قاچاق در کشور وجود دارد که از این میزان ١٠ درصد یا حدود یک و نیم میلیارد دلار به حوزه سلامت مربوط است که البته این میزان بدون در نظرگرفتن قاچاق در حوزه غذا است، اگر غذا را نیز در نظر بگیریم میزان آن بیشتر می شود.

وی تاکید کرد: مبارزه با فساد یک بحث بزرگداشتی نیست، بلکه بحثی دائمی است و نیاز به پیشگیری دارد.

دکتر دیناروند با بیان اینکه  از چهار سال پیش مبارزه با فساد در سازمان غذا و دارو آغاز شده است، افزود: در هر دستگاه اجرایی که با صدور پروانه و مجوز سر و کار دارد، امکان بروز فساد در آن وجود دارد.

این مقام مسئول تصریح کرد:  در سازمان غذا و دارو تلاش کردیم که هیچ فردی نتواند برای صدور پروانه یا مجوز اعمال سلیقه کند.

دکتر دیناروند گفت: برای این کار سامانه ای طراحی شد که تصمیم ها بدون اعمال سلیقه ها گرفته شود.

معاون وزیر بهداشت در ادامه اظهار کرد:  قبلا وقتی وارد کننده اجناس را وارد می کرد، مشکلاتی همانند جعل اتفاق می افتاد اما  در حال حاضر اگر کالایی نیاز به مجوز وزارت بهداشت داشته باشد به صورت اینترنتی انجام می شود.

دیناروند خاطرنشان کرد:  این اتفاق بین سامانه سازمان غذا و دارو و وزارت صنعت و معدن و تجارت افتاده و ثبت کالاها به صورت اتوماسیون انجام می شود.

وی همچننین در ادامه افزود: حدود ٥٠ درصد بازار حوزه آرایشی و بهداشتی در کشور غیرقانونی و قاچاق بوده در حوزه دارویی حدود پنج درصد قاچاق وجود دارد.

دکتردیناروند با اشاره به اقتصاد مقاومتی و آسیب های قاچاق به کشور و اشتغال جوانان گفت: آسیب اقتصادی قاچاق به کشور بسیار بالا بوده عمده آسیب ها به اشتغال و تولید ملی بوده و این حوزه را تحت تاثیر قرار می دهد.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حوزه سلامت اشتغال گران قیمت است، افزود: هر 50 هزار دلار قاچاق یک شغل را از بین می‌برد با توجه به یک و نیم میلیارد قاچاق در این حوزه حدود سه هزار شغل در حوزه سلامت در اثر قاچاق آسیب می‌بیند، از سوی دیگر شغل در حوزه سلامت به افراد تحصیلکرده مربوط بوده و به دلیل ارتباط مستقیم افراد با مردم تبعات بزرگی برای کشور دارد.

وی عنوان کرد: به دلیل اینکه اهمیت قاچاق در حوزه سلامت دو برابر سایر حوزه‌ها است نیاز به همکاری همه جانبه‌ دستگاه‌های نظارتی مثل سازمان غذا و دارو، دستگاه‌های مقابله کننده مانند تعزیرات حکومت یا قوه قضائیه، دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و مردمی کشور است، البته کار مبارزه با قاچاق در کشور بسیار دشوار است.

دکتر دیناروند با اشاره به برجام و کاهش قاچاق گفت: شرایط کشور ما برای برخورد با قاچاق چیان مساعد تر شده در گذشته تحریم‌ها جدی‌تر بوده و راه تامین رسمی برخی کالاها از مبادی غیر رسمی کشور بود اما در پسا برجام این معضلات کمتر شده است.

وی ادامه داد: اکنون واردات به کشور از مسیر رسمی صورت گرفته و با قاچاق جدی‌تر برخورد می‌شود نباید اجازه ورود به محصول قاچاق به بازار باز بوده و دسترسی به کالاهای سالم امکان پذیر شود.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به سامانه رسمی و کنترل اصالت برای جلوگیری از قاچاق، گفت: ما این سامانه را راه اندازی کردیم تا امکان کنترل و شناسایی غیر اصیل در بازار فراهم شده است و به کمک مردم کالای که اصالت نداشته شناسایی و بازار قاچاق جمع شود.

گفتنی است: در پایان این همایش نمایشگاهی متشکل از غرفه های حاوی محصولات غذایی، مکمل های ورزشی، دارویی و آرایشی و بهداشتی، داروها، پوستر، پمفلت و سی دی های کالاهای قاچاق توسط روابط عمومی معاونت های غذا و داروی سراسر کشور برپا شد که برای آگاه سازی شهروندان در معرض دید عموم قرار گرفت.کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 461 بار   |   دفعات چاپ: 75 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایگاه عمومی نشریات یکتاوب می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | http://www.journalsystem.ir/demo5

Designed & Developed by : Yektaweb