اخبار شهرستان علی آباد : نظرکارشناس تغذیه علی آباد در مورد الگوی مصرف نوشیدنیها درایران ؟

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۱/۹/۱۹ | 
AWT IMAGE  

 کارشناس تغذیه علی آباد کتول گفت :  اصلاح الگوی مصرف نوشیدنیها یکی از ابعاد تاثیر گذار برسلامت انسان است. نوشیدنیها طیف وسیعی از موادغذایی را شامل می شود وبخش عمده ای از احتیاجات بدن مانندآب – موادمعدنی وویتامینی و آنتی اکسیدانهای .. موجود در آب میوه ها ٰ دوغ ماء الشعیر – چای و قهوه و... بوسیله مایعات برآورده می گردد .مسلما وقتی قسمت بزرگی از نیازهای بدن توسط این گروه تامین می گردد بی توجهی – سهل انگاری و پیروی از یک الگوی مصرف ناسالم نوشیدنیها تا چه حد می تواند سلامت انسان را به خطر بیاندازد .

 امید توسلی گفت : آخرین نتایج بررسی الگوی مصرف غذایی در کشور مان نشان می دهد که عمده مایعات مصرفی (70 درصد ) روزانه نوشیدنیهای گازدار و میوه ای صنعتی می باشد (تقریبا 22 میلی لیتر در روز).

  درجهت اصلاح الگوی غذایی -نوشیدنیها توصیه های عمومی وجود دارد که عبارتند از :

  -مصرف روزانه 8لیوان مایعات برای مردان بالغ و 7لیتر زنان ضروری است .(عمدتا آب )

  -مادران شیرده نسبت به زنان و وضعیتهای دیگر مایعات بیشتری مصرف نمایند.(6-7لیتر)

  -خانمهای باردار مصرف چای پررنگ –قهوه –نوشابه گازدار حاوی کافیئن را محدود کنند.

  -مایعات به همراه غذا مصرف نگردد.(حداقل 1 ساعت بعد وقبل از غذا)
-توصیه اکید می شود بخضوصا زنان باردار از مصرف نوشیدنیهای رژیمی بعلت داشتن موادشیرین کننده مصنوعی مضر برای بدن و جنین خودداری کنند(زایمان زود رس ). ضمنا توجه داشته باشید این گونه نوشیدنیها باعث کاهش وزن نمی شود و برعکس با تحریک اشتها چاقی و افزایش وزن را به دنبال خواهد داشت.

  -در شرایط آب و هوای گرم و فعالیت بدنی شدید حتما مایعات بیشتری مصرف گردد.بهتر است در این گونه شرایط بجای آب از آب میوه های خانگی و یا نوشیدنیهایی که حداقل 50درصد آب میوه داشته باشد استفاده گردد

 امید توسلی افزود  : توجه داشته باشید در بین عموم مردم و بازار به تمامی نوشیدنیهای میوه ای اعم از نوشیدنی میوه ای یا نکتار آب میوه گفته می شود درصورتی که فرق اساسی بین انها وجوددارد.

  نوشیدنی میوه ای : نوشیدنی است که حاوی آب - شکر - فقط 20درصد اب میوه و طعم دهنده و رنگ های مجاز خوراکی است .اینگونه محصولا ت تحت اسمهای مختلف شناخته می شوداز جمله ساندیس –گلدیس و... . این گونه نوشیدنیها کمترین ارزش غذایی دارند و اصلا نباید به ان اب میوه اطلاق گردد به عبارتی ساده می توان گفت به مخلوط اب قند خیلی جزئی آب میوه اضافه شده است.

 

  نکتار میوه (مثلا نکتار انار –نکتار پرتقال و..):این گونه نوشیدنیها نسبت به نوشیدنیهای میوه ای از ارزش غذایی بیشتری برخوردار بوده و درآنها تقریبا 50درصد اب میوه اضافه می گردد.ممکن است حاوی شکر نیز باشند .

  آب میوه : این نوشیدنی دربین نوشیدنیهای صنعتی از ارزش غذایی بالاتری برخورددار بوده و حداقل 70درصد آب میوه د ارد و ضمنا حاوی شکر - طعم دهنده و رنگ نمی باشد .دقیقا روی پاکت انها عبارت آب میوه مثلا آب انار نوشته می شود . این گروه نزدیکترین نوشیدنی به آب میوه های خانگی است که با فشردن و فشار فیزیکی به میوه ها حاصل می شود .

  بهتر است اگر قصد مصرف اب میوه دارید از نوع خانگی بدون اضافه کردن شکر بنوشید و درشرایطی که این امر مقدور نباشد از آب میوه هایی صنعتی که دقیقا عبارت " آب میوه ..." و یا نکتار ... قید شده باشد استفاده کنید .دفعات مشاهده: 1102 بار   |   دفعات چاپ: 329 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 29 بار   |   0 نظرCAPTCHAورود کاربران

آمار بازدید

  • كل کاربران ثبت شده: 2436 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • ميهمانان در حال بازديد: 59 کاربر
  • تمام بازديد‌ها: 5592079 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 37198 بازدید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایگاه خبری وب دا علوم پزشکی گلستان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | webda

Designed & Developed by : Yektaweb