تاریخ اسلام نمونه‌های متعددی از اشرافیت و رفاه‌طلبی کارگزاران و مسئولان بی‌بصیرت را به قلم کشیده است که توجه به آنان می‌تواند بسیار عبرت‌آموز باشد. به عنوان نمونه برخوردهای امیرالمومنین(ع) با کارگزاران و حاکمانی که به خوش‌گذرانی‌های افراطی و هزینه‌بردار می‌پرداختند، جالب توجه خواهد بود و الگویی را فراروی مسئولان جامعه اسلامی قرار می‌دهد. برخوردهای حضرت با این مسئولان متموّل به حدی تند و زننده بود که گاهی باعث می‌شد در مقابل حضرت تیغ دشمنی در آورند.     

به عنوان نمونه امیرالمومنین(ع) در نامه‌ای به معاویه نوشت: 

«چه خواهی کرد آن هنگام که پرده های دنیایی که در آنی ، از پیش رویت برداشته می شود؛ دنیایی که به آرایه‌هایش شادمان شده‌ای ، با لذّتش فریفته گشته‌‌ای، تو را فرا خوانده و دعوتش را پذیرفته‌ای ، تو را کشانده و به دنبالش رفته‌ای، تو را فرمان داده و تو از وی فرمان بُرده‌ای؟ زود است که نگاه دارنده‌ای تو را بر حالی نگه دارد که هیچ سپری نتواند از آن رهایی‌ات دهد. پس از این امر (ادّعای خلافت ) دست بردار ، خود را برای حسابرسی آماده ساز، برای آنچه بر تو فرود آمده (پیری و مقدّمات مرگ) ، دامن به کمر زن و گوش به گفتار گمراهان مسپار ؛ و اگر چنین نکنی ، تو را از [ عواقب ]غفلتی که از خویش کرده‌ای، آگاه خواهم کرد. همانا خوش گذران شده‌ای و شیطان در تو راه یافته و به آرزوی خود رسیده و همانند روح و خون در وجود تو جاری شده است.»
متن حدیث:
 من کتابٍ لَهُ علیه السلام الی مُعاوِیهَ ـ : وَ کَیفَ انتَ صانعٌ اذا تَکَشَّفَتْ عَنکَ جَلابِیبُ ما انتَ فیهِ مِن دُنیا قد تَبَهَّجتَ بِزینَتِها ، و خُدِعْتَ بِلَذَّتِها ، دَعَتکَ فَاجَبتَها ، و قادَتْکَ فَاتّبعتَها ، و امَرتکَ فاطَعتَها .و انَّه یُوشِکُ ان یَقِفَکَ واقفٌ علی ما لا یُنجِیکَ منه مِجَنّ ، فَاقْعَسْ عَن هذا الاَمرِ ، وَ خذْ اُهبَهَ الحِسابِ ، وَ شمِّرْ لِما قد نَزَل بِکَ ، و لا تُمَکِّن الغُواهَ مِن سَمعِک ، و الاّ تَفْعل اُعلِمْکَ مَا اغفَلتَ من نَفسِکَ ؛ فانَّکَ مُترَفٌ قد اَخَذ الشَّیطانُ مِنکَ مَاخَذَهُ ، وَ بلَغَ فِیکَ اَمَلهُ ، وَ جَری مِنکَ مَجرَی الرُّوحِ و الدَّمِ.