آخرین اخبار پردیس بین الملل : نشست تخصصی سرطان با حضور معاون وزیر و رئیس آژانس بین المللی در گرگان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۶ | نشست تخصصی بیماری سرطان با حضور دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان،دکتر دکترکریستوفر وایلدرئیس آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (
IARC) و دکترفاضل رییس دانشگاه در گرگان برگزارشد.
رئیس آژانس بینالمللی تحقیقات سرطان در این نشست گفت: رئیس آژانس بینالمللی تحقیقات سرطان با تاکید بر اینکه پیشگیری همواره بر درمان مقدم است، گفت: 40 درصد از علتهای سرطان نامعلوم هستند بیشترین میزان سرطانها در آمریکا و اروپای غربی است برای اینکه طول عمر افراد بیشتر است.
دکترکریستوفر وایلد با بیان اینکه ابتلاء به سرطان در افراد، مختلف است، گفت: برخی سرطانها در برخی کشورها نیز با یکدیگر تفاوت دارند در استان گلستان سرطان مری و معده بیشتر شایع است ولی در اروپای غربی سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات شیوع بیشتری دارد در سالهای اخیر به تدریج سرطان مری کمتر شده و میزان سرطان سینه و سرطان روده بزرگ در حال افزایش هستند.
وی با اشاره به اینکه سرطانها دلایل گوناگونی دارند به دو علت عمده سرطان در ایران پرداخت و افزود: وجود سرطانهای قدیم و ایجاد سرطانهای جدید دو مشکل اساسی است از دلایل بروز سرطان میتوان به پیشرفت و نوع تغذیه «پرخوری و چاقی» اشاره کرد، 35 درصد غذایی که مردم ایران میخورند اضافی است و یکی از دلایل بروز سرطان همین عامل است.
رئیس آژانس بینالمللی تحقیقات سرطان با بیان اینکه داشتن بیوبانک سرطان مقدمه خوبی برای پیشرفت در گامهای بعدی است، گفت: یکی از فعالیتهای علمی و برجسته در مرکز تحقیقات سرطان استان گلستان انجام میشود نتایج خوبی در آینده برای پیشگیری و درمان سرطان میتواند داشته باشد.
دکتروایلد افزود: آژانس، تجربیات علمی و تحقیقاتی در سطح جهان را منتقل خواهد کرد و در تربیت نیروی انسانی و مشارکت در طراحی مطالعات در فعالیتهایی که استان گلستان انجام میدهد جزو موفقترین مرکز تحقیقاتی سرطان در ایران و خاورمیانه است.
وی افزود: شیوع سرطان در دنیا با توجه به پیر شدن جمعیت در حال افزایش است در ایران نیز شیوع سرطان بالاست سرطان بیشتر در بین افراد مسن دیده میشود، هزینههای ناشی از این بیماری به نظام درمان فشار وارد میکند.
وی یکی از اصلیترین راهبردهای آژانس بینالمللی تحقیقات سرطان را تلاش در جلوگیری از وقوع سرطان برشمرد و تصریح کرد: تحقیقات و مطالعاتی که روی سرطان در استان گلستان «شهرستانهای گرگان و گنبدکاووس» در حدود 20 سال انجام میشود برای اینکه علت سرطان ریشهیابی شود تا پیشگیری از بیماری سهولت یافته و راه درمان تشخیص داده شود.
دکترغلامرضا روشندل اظهار کرد: شیوع سرطان بسیار زیاد شده است که باید کنترل شود مهمترین موضوع داشتن اطلاعات دقیق است باید تحقیقات سرطان را در استان گلستان گسترش دهیم، بخشی از تحقیقات به ما کمک میکند تا آمار دقیق از سرطان را داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه کار تحقیقاتی بر روی سرطان 10 سال در حال انجام است، تصریح کرد: استان گلستان تنها استانی است که در ایران آمار دقیقی از تعداد بیماران سرطانی دارد، گلستان عضو رأیدهنده در آژانس بینالمللی تحقیقات سرطان است در کتاب جهانی اطلاعات شیوع سرطان استان گلستان نیز وجود دارد.
 نائب رئیس کمیته کنترل سرطان دانشگاه علوم پزشکی گلستان با تاکید بر اینکه علتیابی سرطان را بعد از پیدا کردن آمار بیماران سرطانی مهم خواند و افزود: با تحقیقات روی نمونههای ژنتیکی، تحقیقات سلولی مولکولی باید علت سرطان را شناخت و راه کنترل آن را دریافت، باید نمونههای سرطان را داشته باشیم و روی آن تحقیق کنیم که در استان گلستان تحت عنوان بیوبانک این فعالیت یکسال در حال انجام است.
دکترروشندل هدف از بازدید رئیس آژانس بینالمللی تحقیقات سرطان به این استان را در نحوه ارائه و چگونگی خدمات این مرکز برشمرد و گفت: بعد از تائید فعالیت استاندارد بودجههایی داده میشود تا علل سرطان را دقیقتر بررسی کنیم، در آیندهای نزدیک استان گلستان پایلوت اجرای پروژههای بینالمللی تغییرات ژنتیکی سرطانهای مختلف میشود.   
به گفته وی؛ سالانه 2 هزار و 200 بیمار سرطانی در استان گلستان تشخیص داده میشود که شایعترین آن به ترتیب سرطان پستان، معده، مری، روده و ریه است حدود 4 هزار و 500 الی 5 هزار بیمار سرطانی در استان گلستان وجود دارد که زنده هستند و ادامه حیات میدهند.
 مسئول برنامه ثبت سرطان کشور با اشاره به اینکه امکانات درمانی برای سرطان کافی نیست، گفت: در زمینه شیمیدرمانی و رادیوتراپی رایزنیهایی در حال انجام است.
روشندل با تاکید بر اینکه مردم باید سبک تغذیه خود را تغییر دهند و میوه و سبزیجات در سبد غذایی آنها افزایش یابد، افزود: 60 الی 70 درصد سرطان با سبک تغذیه درست پیشگیری میشود فعالیت فیزیکی، عدم چاقی، پرهیز از مواد مخدر مواردی هستند که ابتلا به شیوع سرطان را کاهش میدهند.
وی نقش رسانهها را در فرهنگ سازی سبک تغذیه سلم در جامعه مهم خواند و گفت: مردم تحقیقات پرشکی را با دیدگاه غیرضروری و اضافی نبینند بلکه تحقیقات علوم پزشکی بسیار لازم و ضروری است.

دفعات مشاهده: 78 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظرCAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی گلستان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Golestan University of Medical Sciences Campus

Designed & Developed by : Yektaweb