باروری سالم : برنامه باروری سالم

 | تاریخ ارسال: 1397/1/21 | 
برنامه باروری سالم ،یکی از برنامه های تحت پوشش دفتر سلامت خانواده  وزارت بهداشت می باشد . با توجه به روند تغییرات جمعیتی در کشور ،هدف این برنامه در حال حاضر افزایش میزان  باروری کلی از زیر حد جایگزینی به حداقل  بالاتر از حد جایگزینی (بیش از ۲.۱  فرزند به ازای هر خانواده ) ،کاهش مرگ و میر مادران و کودکان  می باشد .
طبق آخرین سیاست گذاری اعلام شده از سوی دفتر سلامت خانواده و جمعیت کلیه دانشگاهها می بایست شهرستان های تحت پوشش خود را با توجه به میزان باروری کلی به دو دسته زیرتقسیم بندی نمایند .
  الف)حد جایگزینی و  زیر حد جایگزینی
 ب ) بالاتر از حد جایگزینی
آموزشها  و اجرای برنامه های تشویقی و ارایه خدمت در گروه (الف ) علاوه بر حفظ و ارتقای شاخص های کاهش مرگ و میر مادر و کودک ،می بایست در راستای افزایش بارداری های آگاهانه ،برنامه ریزی شده ، با فاصله مناسب به مادران در سنین بارداری مناسب (۱۸-۳۵سال ) و در راستای ارتقای نرخ باروری کلی صورت پذیرد .بر همین اساس در گروه الف تاکید بر آموزش بارداری های ایمن ،به موقع و ذکر معایب تاخیر در بارداری به مادران قبل ،حین و پس از بارداری است .
برنامه ریزی و ارایه خدمت در شهرستان های تحت پوشش گروه (ب) صرفا" در راستای ارتقای شاخص های سلامت مادر و کودک و افزایش آگاهی خانواده ها در راستای پیشگیری از بارداری های پرخطر می باشد .
لازم به ذکر است در هر دو گروه یاد شده ارایه خدمات رایگان باروری به افراد با رفتارهای پرخطر ،گروه در معرض  بارداری های  پرخطر و همچنین ارایه خدمات مورد نیاز به اقشار آسیب پذیر جامعه تحت پوشش ضروری است .
اجزای برنامه باروری سالم
برنامه باروری سالم در حاضر بر چند بخش مهم متمرکز می باشد :
۱-استاندارد سازی و بهبود کیفیت کلاس های ازدواج
۲-ارایه خدمات مشاوره ،آموزش و مراقبت به زوجین در حین ازدواج
۳-افزایش بارداری های برنامه ریزی شده
۴-افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی در چارچوب سلامت باروری و جنسی
۵-کاهش عوارض ناشی از سقط
استاندارد سازی و بهبود کیفیت برگزاری کلاس های ازدواج
طبق برنامه کشوری اداره باروری سالم ،کلیه زوج های جوان در بدو ازدواج باید در کلاس های آموزشی ازدواج شرکت نمایند. مدت زمان برگزاری این کلاس ها ۲ ساعت می باشدو زنان و مردان بصورت مجزا توسط مربیان آموزش دیده ،آموزش می بینند. اهم موضوعات این کلاسها شامل( آشنایی با دستگاه تناسلی مرد و زن )عملکرد دستگاه تناسلی ، قاعدگی ، بارداری ، سقط ، زایمـان و بهداشت جنسی می باشد.وجود مربیان آموزش دیده و تجهیزات مناسب آموزشی و کمک آموزشی از ضروریات این کـلاس ها  می باشد . در حال حاضر این کلاس ها در کلیه شهرستان های استان طی برنامه ریزی تعیین شده  برگزار می گردد. همچنین در راستای صیانت از خانواده و پیشگیری از طلاق طرحی از سوی آیت ا... شاهرودی نماینده محترم مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری در ۷ شهر استان  انجام می گردد که ساعات کلاس آموزشی به ۶ ساعت رسیده است .طرح با حمایت شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان بهزیستی در حال اجرا می باشد .
 اهداف طرح :
-توسعه و ترویج فرهنگ زندگی اسلامی
-ارتقای مهارت های اساسی در زندگی زناشویی
-تحکیم بنیان خانواده و سالم سازی زیست و تعامل
-ایمن سازی داخلی و پیرامون زندگی
- ارتقای آگاهی های  شرعی ،حقوقی ،قضایی ،امنیتی و انتظامی ،بهداشتی  و روانشناسی در زوج های جوان است .
 
ارایه خدمات مشاوره ،آموزش
برنامه باروری سالم شامل خدمات آموزشی ، مشاوره ای و توزیع وسایل پیشگیری از بارداری پرخطر  به مراجعه کنندگان واجد شرایط به واحدهای ارائه خدمت بهداشتی می باشد از جمله نیازهای این برنامه برآورد ، تهیه و توزیع وسایل پیشگیری از بارداری پرخطر  به مقدار لازم و تهیه آمار طبق فرمت کشوری از سطح خانه های بهداشت تا وزارت متبوع می باشد. وسایل پیشگیری از بارداری پر خطرکه در واحد های ارایه خدمت به متقاضیان پس از انجام مشاوره و ارایه آموزش های لازم مطابق با دستورالعمل ارسالی از وزارتخانه متبوع
 ارایه  می گردد شامل : قرص های  ال دی ،تـری فازیـک ،لوونورجـسترول (روش اورژانس پیشگیری از بارداری )،لاینسـترنـول  (مخصوص دوران شیردهی ) ،آمپول های یک ماهه (سیکلوفم ) ،آمپول های سه ماهه (مگسترون ) ،آیودی وکاندوم  می باشد .
متقاضیان روش های دائمی پیشگیری از بارداری (بستن لوله درزنان ) نیز در صورت تمایل به جراحی ، پس از مراجعه به واحد های ارایه خدمت بهداشتی و تکمیل فرم های لازم ،درخواستشان در کمیته خاصی که تحت عنوان ((کمیته نظارت برخدمات جراحی )) می باشد مطرح و در صورت نداشتن شرایط منع تعیین شده به بیمارستان جهت انجام عمل معرفی شده و تحت عمل ( بستن لوله در زنان  ) به صورت رایگان قرار می گیرند .
   مشاوره فرزند آوری
  • مشاوره و آموزش به مادران دارای کودک ۲۴ -۳۶ ماهه در زمینه فرزند آوری و باروری سالم  که در جهت تحقق این هدف کلاس های آموزشی برای گروه هدف ذکر شده برگزار می گردد .
   پیشگیری از ناباروری های اکتسابی و سقط
  • مشاوره و آموزش در زمینه پیشگیری از ناباروری به زنان در سن باروری که دراین راستا  توزیع رسانه های آموزشی رایگان در قالب کتاب  در زمینه پیشگیری از ناباروری و ارتقای آگاهی خانواده ها انجام می گردد .
  • آموزش به زنان در سن باروری در زمینه پیشگیری از سقط القایی و پیامد های آن به منظور ارتقای سلامت مادر و کودک   انجام می گردد .
 
پرهیز از تک فرزندی
 
  • آموزش زنان تک فرزند و بی فرزند در زمینه فرزند آوری سالم و مشکلات تک فرزندی و سن مناسب بارداری و فواید آن بر سلامت مادر و کودک و همچنین مشکلات و معایب تک فرزندی  انجام گرفته و در راستای آموزش های ارائه شده توزیع رسانه های آموزشی رایگان در قالب کتاب درزمینه پیامدهای تک فرزندی و لیفلت با عنوان "تک فرزندی ،خوب یا بد "انجام می شود .

دفعات مشاهده: 4323 بار   |   دفعات چاپ: 78 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر