برگشت به صفحه اول سایت برگشت به صفحه اول این زیربخش نقشه سایت
اهداف نهاد در دانشگاه::
محور سیاستهای نهاد::
هیئات محبان الائمه نهاد::
نشریات نهاد نمایندگی::
چارت تشکیلاتی نهاد::
تماس با ما::
برنامه های نهاد::
مهدویت::
حجاب::
احکام::
نماز::
مقالات اجتماعی -مذهبی::
::
شرح حدیث

AWT IMAGE

اتوماسیون اداری
AWT IMAGE
قران مجید
AWT IMAGE

 

نشریه امان

AWT IMAGE

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
زیربخش‌های پایگاه
وبدای گلستان

AWT IMAGE

آیت الله مکارم شیرازی

AWT IMAGE

:: مهدویت : حکومت جهانی در عصر ظهور ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۱ | 

حکومت جهانی در عصر ظهور

پیروزی و غلبه حضرت مهدی(عج) و تشکیل حکومت جهانی، ممکن است به طور اعجاز و خرق عادت انجام یابد و ممکن است با فراهم شدن اسباب و علل ظاهری باشد و ممکن است به هر دو نوع واقع شود ؛ چنان که پیشرفت و غلبه پیامبر اکرم و قوای اسلام بر هر دو نوع بود. بر این اساس مؤلفه ها و عوامل زیر در پیروزی سریع و قاطع آن حضرت نقش دارد:

یک. ناگهانی بودن قیام

حضرت مهدی(عج) زمانی ظهور می کند که دشمن در غفلت و بی خبری قرار دارد و با قیام ناگهانی ایشان (بغته)، غافلگیر شده و پیروزی های سریعی به دست خواهد آورد. در توقیع شریف حضرت آمده است: «پس همانا امر ما به طور ناگهانی خواهد بود»[1].

دو. اصلاح سریع کارها با امدادهای غیبی

طبق روایات خداوند، حجت خود را در قیام بزرگ و شکوهمندش یاری می دهد و با انواع امدادهای غیبی، پیروزی او را آسان و کارهایش را سریع اصلاح می کند. و رسول خدا (صلی الله علیه وآله)  می فرماید: «مهدی از ما اهل بیت است خداوند (امر) او را در یک شب اصلاح می کند»[2].

موارد امدادهای غیبی خداوند عبارت است از:

2.1. ایجاد ترس در دل دشمنان

حضرت مهدی(عج) یاری شده با ترس (مؤید بالرعب) است ؛ یعنی خداوند چنان رعب و ترس او را در دل دشمنان می اندازد که قدرت هر عکس العمل شدید و سفاکانه را از آنها سلب می کند، حتی ترس از سپاهیان آن حضرت، یک ماه جلوتر از حرکت آنها بر دشمن حاکم می شود.

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «خداوند... مهدی را به سه لشکر تأیید می کند... و رعب (یویده ثلاثه اجناد... الرعب)»[3].

2.2. یاری شده با فرشتگان

از جمله تأییدات و امدادهای غیبی الهی، کمک فرستادن ملائک برای یاری امام مهدی(عج) و جهاد آنان همراه با حضرت است. در روایتی آمده است: «خداوند او را به سه هزار ملائکه یاری خواهد کرد...»، «هنگامی که قائم آل محمد ظهور نماید، خداوند او را به وسیله گروه های فرشتگان نشاندار، پیاپی، فرود آورده شده و مقرب (بالملائکه المسومین و المردفین و المنزلین و الکروبین) یاری خواهد کرد. جبرئیل، فرشته امین وحی، پیشاپیش آن حضرت و میکائیل سمت راست و اسرافیل سمت چپ او خواهد بود. ترس و رعب به مسافت یک ماه، پیشاپیش و سمت راست و طرف چپش حرکت خواهد کرد و فرشتگان مقرب در کنار او خواهند بود»[4].

2.3. یاری شده با نیروهای طبیعی

برای حضرت قائم حتی زمین نیز مهیا و آماده می شود (تطوی له الارض)[5] بر این اساس ممکن است خداوند به وسیله نیروهایی چون باد و دیگر نیروهای طبیعت، حضرت مهدی(عج) را یاری رساند ؛ چنان که همه نیروهای طبیعت (باد و صاعقه و...) مسخر حضرت سلیمان (علیه السلام)  بودند. با تسلط حضرت مهدی(عج) به نیروهای طبیعت و تصرف در آنها با اذن الهی، پیروزی هایی نصیب ایشان خواهد شد.

در روایتی از امام صادق (علیه السلام)  آمده است: «... (وقتی) قائم ما مهدی ظهور کند، تمام مشرکان در روی زمین محو می شوند، تا جایی که سنگ به سخن می آید و به مؤمن می گوید: ای مؤمن! درون من کافری است، مرا بشکن و او را به قتل برسان»[6].

سه. توانمندی و فرماندهی بی نظیر امام(عج)

یکی از مهم ترین عوامل پیروزی حضرت مهدی(عج)، صلابت، شجاعت و رهبری بی نظیر آن حضرت در جهاد با دشمنان دین حق است. آن حضرت در این مصاف سرنوشت ساز هم از توانمندی و نیروی جسمی و شخصی برخوردار است و هم در مدیریت و فرماندهی نظامی، مقتدرانه و قاطعانه برخورد می کند.

امام رضا (علیه السلام)  در مورد ایشان می فرماید: «قائم کسی است که وقتی ظهور می کند، در سن پیران است، ولی به نظر جوان می آید. اندامی قوی و تنومند دارد ؛ به طوری که اگر دست را به سوی بزرگ ترین درخت دراز کند، آن را از ریشه بیرون می آورد و اگر میان کوه ها فریاد برآورد، صخره می شکند و از جا کنده می شود. عصای موسی و انگشتر سلیمان همراه او است»[7].

امیرمؤمنان علی (علیه السلام)  می فرماید: «پدرم فدای فرزند نیکوترین کنیزان که (ظالمان و کافران) را خوار و ذلیل خواهد کرد و جام زهرآگین به کامشان خواهد ریخت و با شمشیر با آنان برخورد خواهد کرد» [8].

چهار. یاری مؤمنان و صالحان

بسیاری از مسلمانان، از پیشتازان و پیشگامان ملت هایی هستند که به گرد آن خورشید جهان افروز حلقه می زنند و زیر پرچم او قرار می گیرند و به یاری می شتابند. مهم ترین اینان 313 تن از یاران خاص و آن گاه ده هزار نیروی زبده رزمی و... است.

امام صادق (علیه السلام)  می فرماید: «313 تن از یاران حضرت با او بیعت می کنند، ولی حضرت در مکه می ماند تا عدد یاران به ده هزار تن برسد، آن گاه به طرف مدینه حرکت می کند»[9].

پنجم. تسلیم شدن مسیحیان

براساس روایات فراوان، حضرت عیسی (علیه السلام)  به هنگام قیام امام مهدی(عج) از آسمان فرود می آید و به آن گرامی اقتدا می کند و به امامت او نماز می گذارد. هم چنین فرماندهی سپاه حضرت را به دست می گیرد و در سرکوبی دشمنان به امام یاری می رساند. پس از این واقعه، همه مسیحیان به دستور او زیر پرچم امام عصر(عج) وارد می گردند و اسلام واقعی را می پذیرند و از طرفداران امام عصر می شوند. البته می دانیم که زمامداران و ملت های اروپا و امریکا و بخشی از قاره آفریقا مسیحی اند و تسلیم شدن آنان، نقش بسزایی در پیروزی حضرت و بر داشته شدن موانع دارد.

امام باقر (علیه السلام)  می فرماید: «هنگامی که ده هزار پیکارگر آگاه، گرد آن حضرت آمدند، دیگر یهودی و مسیحی یافت نمی شود، جز این که به او و قیام جهانی اش ایمان می آورند و او را تصدیق می کنند»[10].

روشن است که این دگرگونی عظیم، به سرعت در نظام های مختلف جهانی اثر عمیق خود را می گذارد و در تسلیم شدن آنان نیز نقش خواهد داشت.

شش. جنگ ها و نابودی دشمنان قبل از ظهور

امام صادق (علیه السلام)  فرمود: «قبل از قیام قائم هر مرگی وجود دارد، مرگ سرخ و مرگ سفید، تا اینکه از هر هفت نفر، پنج نفر می میرند، مرگ سرخ کشته شدن است و مرگ سفید بیماری طاعون است»[11].

در روایت دیگری می فرماید: «حضرت خروج نمی کند تا این که یک ثلث از مردم کشته شوند و ثلث دیگر از دنیا بروند و ثلث دیگر باقی بمانند»[12].

بنابراین آنچه برخی روایات درباره کشتار فراوان ذکر کرده اند، مربوط به کشتارهای است که قبل از قیام حضرت به دست ستمگران واقع می شود از قبیل جنگ جهانی دوم، جنگ های خاورمیانه، جنگ های دجال و سفیانی، شیوع بیماری های مرموز و... .

هفت. استقبال همگانی و مردمی

ظهور امام مهدی(عج) زمانی اتفاق می افتد که مردم در مشکلات و سختی های فراوان هستند و با یأس از مکاتب بشری و حکومت های خود، در انتظار قیام منجی موعود به سر می برند. به همین جهت، در برابر امام مهدی(عج)، سر تسلیم و خضوع فرود می آورند و زمام امور خویش را به دست توانمند و کارگشای او می سپارند ؛ بدان امید که نجات و نیک بختی بشریت را تضمین نماید. در عمل نیز چنین خواهد شد و آن حضرت ریشه فقر و ظلم، نابرابری، فساد و... را بر خواهد کند و حکام جور را عزل خواهد نمود. از طرفی خداوند محبت و عشق حضرت را در دل مردم خواهد افکند و آنان با او بیعت کرده و در گرد او جمع خواهند شد.

در روایتی آمده است: «امت اسلامی به مهدی(عج) مهر می ورزند و به سویش پناه می برند ؛ آن چنان که زنبورهای عسل به سوی ملکه خود پناه می برند، عدالت را در پهنه گیتی می گستراند و...»[13].

پی نوشت ها

______________

[1]. احتجاج، ج 2، ص 326.

[2]. کمال الدین، ج 1، ص 152، ح 15.

[3]. الغیبه نعمانی، ص 198.

[4]. همان، ص 234 ؛ بحارالانوار، ج 52، ص 348.

[5]. منتخب الاثر، ص 468.

[6]. الغیبه نعمانی، ص 229، ح 11.

[7]. کمال الدین، ج 2، ص 48 ؛ کشف الغمه، ج 3، ص 314.

[8]. الغیبه نعمانی، ص 229، ح 11.

[9]. منتخب الاثر، ص 684.

[10]. عبدالهادی الابیاری، العرائس الواضحه، ص 209، قاهره به نقل از امام مهدی از ولادت تا ظهور، ص 696 ؛ و نیز ر.ک: نور الابصاره، ص 155 ؛ معجم احادیث امام مهدی(عج)، ج 5، ص 176.

[11]. معجم الملاحم و الفتن، ج 4، ص 291.

[12]. همان، ص 75.

[13]. منتخب الاثر، ص 598، ح 2.

دفعات مشاهده: 302 بار   |   دفعات چاپ: 73 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 55 queries by YEKTAWEB 3658