برگشت به صفحه اول سایت برگشت به صفحه اول این زیربخش نقشه سایت
اهداف نهاد در دانشگاه::
محور سیاستهای نهاد::
هیئات محبان الائمه نهاد::
نشریات نهاد نمایندگی::
چارت تشکیلاتی نهاد::
تماس با ما::
برنامه های نهاد::
مهدویت::
حجاب::
احکام::
نماز::
مقالات اجتماعی -مذهبی::
::
شرح حدیث

AWT IMAGE

اتوماسیون اداری
AWT IMAGE
قران مجید
AWT IMAGE

 

نشریه امان

AWT IMAGE

جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
زیربخش‌های پایگاه
وبدای گلستان

AWT IMAGE

آیت الله مکارم شیرازی

AWT IMAGE

:: مهدویت : دین جدید در عصر ظهور ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۸/۱۶ | 

دین جدید در عصر ظهور

آیا درست است که با ظهور امام زمان(عج)، دین جدیدی آورده می شود؟!

از آنچه که ما در بعضی روایات می بینیم آمده است:

امام صادق (علیه السلام)  می فرماید: «اذا خرج القائم یاتی بامر جدید و کتاب جدید و سنه جدیده و قضاء جدید»[1] ؛ «هنگامی که قائم ظهور می کند، فرمان نو، کتاب نو، روش نو و دادگاه (قضای) نو می آورد».

در حدیث دیگری نیز آمده است: «اذا قام القائم جاء بامر جدید کما دعا رسول الله فی بدو الاسلام الی امر جدید»[2] ؛ «هنگامی که قائم قیام می کند، امری جدید می آورد، همان گونه که رسول خدا (صلی الله علیه وآله)  در آغاز اسلام به امری جدید دعوت کرد».

حال ممکن است این پرسش به میان آید که منظور از امر، کتاب، روش و قضای جدید و نو چیست؟ آیا چیزی غیر از ؛ کتاب و قضای فعلی می آورد؟!

در پاسخ گفتنی است: تعبیر به نو و جدید، اشاره به این است که انقلاب مهدی یک دگرگونی اساسی است، نه روبنایی. از این رو جامعه خیال می کند، چیز جدیدی غیر از آیین فعلی است ؛ در حالی که اسلام واقعی را بیان می کند. مشکلات کاستی هایی که در عصر حاضر و قبل از ظهور دیده می شود، عبارت است از:

1. احکام و معارف و فراوانی از مجموعه فرهنگ اسلام، در گذشته به عللی (مانند پایین بودن سطح فرهنگ مردم و یا نبود زمینه آن) بیان نشده است.

2. تعالیم و احکامی از قرآن و اسلام فراموش شده و از یادها رفته است و برای مسلمانان ناآشنا است.

3. اصول و احکام فراوانی دچار تحریف و دگرگونی معنوی یا موضوعی گشته است.

این تحریفات، توجیه ها، تاویل ها، انحراف ها و پیرایه ها بسیاری از باورهای اسلام ناب را تهدید می کند و ساخته های ذهنی مدعیان دین به عنوان باورهای دینی ترویج می شود!!

4. بدعت هایی در دین گذاشته می شود و احکامی از قرآن و اسلام بر طبق میل مردم بیان می شود که روح اسلام ناب از آنها بی خبر است!!

این پیرایه ها و بدعت ها، اسلام را طوری کرده که اگر امام آنها را از اسلام بزداید و حقیقت دین محمدی را آشکار سازد، مردم عوام خواهند گفت: این یک چیز جدیدی است، نه اسلام! در صورتی که اسلام واقعی همین است و امام آموزه های دین را مطابق اسلام اصیل مطرح می کند. او بدعت ها را باطل می کند و احکام خدا را همان گونه که صادر شده، ظاهر می نماید و حدود اسلامی را بدون سهل انگاری اجرا می کند، از این رواست که چنین برنامه ای برای مردم تازگی دارد. البته آنچه که او می آورد، همان است که حضرت رسول اللّه  و اهل بیت پیامبر بیان کرده اند و شیعه نیز آنها را از طریق عترت معصومین دریافت کرده است.

امام صادق (علیه السلام)  در این باره می فرماید: «یصنع ما صنع رسول الله، یهدم ما کان قبله کما هدم رسول الله امر الجاهلیه و یستأنف الاسلام جدید»[3] ؛ «(مهدی) بر طبق شیوه رسول خدا (صلی الله علیه وآله)  رفتار می کند و آنچه از نشانه های گذشته باشد، از میان می برد، همان گونه که پیامبر نشانه های جاهلیت را از بین برد. پس از ریشه کن ساختن بدعت ها، اسلام را از نو پیاده می کند».

هم چنین آمده است: «لایترک بدعه الا ازالها و لا سنه الا اقامها» ؛ «هیچ بدعتی نیست، مگر آن که (مهدی) آن را (از پیکر اسلام) می زداید و هیچ سنتی نیست، جز این که آن را بر پا می دارد»[4].

درباره کتاب تازه نیز باید دانست که این مسئله، به معنای آوردن قرآن دیگر نیست، بلکه آن حضرت اهداف و برنامه های اصیل قرآن را بیان کرده و تفسیر واقعی آیات را بیان خواهد نمود: «لو قدقام قائمنا... استانف بکم تعلیم القرآن و شرایع الدین و الاحکام و الفرائض کمال انزل الله علی محمد (صلی الله علیه وآله) » ؛ «وقتی قائم ما به پا خیزد... و سخنگوی ما سخن بگوید، قرآن و احکام دین را همان گونه که بر پیامبر نازل شده است از نوبه شما می آموزد»[5].

پس این درست نیست آن حضرت دین جدیدی می آورد، بلکه او همه را به دین واقعی و سیره و سنت پیامبر (صلی الله علیه وآله)  و اهل بیت پاک او دعوت می کند و حتی در قضاوت و حکم رانی نیز چنین عمل می کند ؛ هر چند برای دیگران تازه باشد. البته شکل حکومت آن حضرت (حکومت جهانی)، نحوه اداره جهان، تحقق برنامه ها و اهداف والای پیامبران و اولیا، بهبود کامل وضعیت مردم، گسترش توحید و یکتاپرستی در جهان، حاکمیت عدالت و قسط و انتخاب افراد بسیار شایسته و کاردان برای حکومت و... بی نظیر و بی مانند است.

امام صادق (علیه السلام)  می فرماید: «زمین با نور پروردگار روشن می شود و در زمین مکانی باقی نمی ماند که در آن غیر خدا عبادت شود... و کنه دین برای خدا است، هر چند کافران را بد آید»[6].

در حدیثی آمده است: «زندگان آرزو می کنند که مرده ها می دیدند عدل و اطمینان و خیر بسیاری را که خداوند به ساکنان زمین رساند»[7].

و «خداوند به دست قائم زمین را زنده می کند... زمین زنده می شود و مردم آن حیاتی نوین می یابند، بعد از مرگشان»[8].

پی نوشت ها

___________________

[1]. اثبات الهداه، ج 3، ص 83 ؛ الغیبه نعمانی، ص 235، ح 22.

[2]. ارشاد مفید، ح 2، ص 384 ؛ کشف الغمه، ح 2، ص 465.

[3]. الغیبه نعمانی، ص 230، ح 13 ؛ بحارالانوار، ج 52، ص 352، ح 108.

[4]. وسائل الشیعه، ج 25، ص 436 ؛ ارشاد مفید، ج 2، ص 385.

[5]. اثبات الهداه، ج 3، ص 56، ح 628 ؛ بحارالانوار، ج 2، ص 247.

[6]. کمال الدین، ج 2، ص 345 ؛ بحارالانوار، ج 51، ص 146، ح 15.

[7]. بشاره المصطفی، ص 250 ؛ آثار الصادقین، ج 29، ص 268.

[8]. بحارالانوار، ج 34، ص 325.


 

دفعات مشاهده: 531 بار   |   دفعات چاپ: 77 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 55 queries by YEKTAWEB 3647