معرفی و شرح وظایف ب. خانواده : معرفی واحد

  مقدمه:

  فعالیت های واحد بهداشت خانواده بعنوان یکی از واحدهای فنی ستاد شهرستان از شهریور سال 1389 همزمان با انتزاع شهرستان گمیشان از شهرستان بندرترکمن آغاز گردید .این واحد بعنوان یکی ازگروههای اصلی درراستای نیل به اهداف بهداشتی درراستای تامین سلامت گروههای هدف وآحادجامعه از جمله سلامت مادران ، کودکان ، باروری سالم ، سالمندان ومیانسالان از متولیان اصلی سلامت مردم شهرستان بوده و وظیفه اصلی آن کاهش مرگ ومیر مادران و کودکان و فراهم کردن مراقبت های اساسی برای جوانان ، زنان و سالمندان میباشد همچنین نظارت براجرای برنامه های باروری سالم و برنامه های بهداشتی اولویت دار برای گروه های آسیب پذیر جامعه نظیر مادران ، نوزادان ، کودکان ، زنان ،سالمندان و میانسالان شهرستان نیز می باشد.
وظایف :
 

  الف)برنامه مادران:

  برنامه سلامت مادران یعنی مراقبت با کفایت در دوران بارداری، زایمان وپس از زایمان ( تا شش هفته پس اززایمان) به نحوی که مادر با هر وضعیتی از سلامتی و بیماری به هر مرکز ارائه دهنده خدمت اعم از دولتی و خصوصی مراجعه نماید، خدمات اثر بخش و کارامد را دریافت نموده به نحوی که در طی این فرایند بروز علل قابل اجتناب مرگ ومیر مادران وهرگونه عوارض شایع دوران بارداری تا حد امکان کاهش یافته ودر صورت ابتلا به هر عارضه ای، درمان مناسب و موثر را دریافت کرده باشد .

  ماموریت این برنامه نظارت براجرای برنامه های ادغام یافته سلامت مادران درراستای تامین وتحقق استراتژیهای ازپیش تعیین شده دربرنامه عملیاتی وارتقاء کمی وکیفی شاخصهای مرتبط با برنامه می باشد و اهداف ذیل رادنبال مینماید:

  1- ارتقاء و توسعه کیفیت سیستم ارائه خدمات مراقبتهای پیش ازبارداری

  2- ارتقاء و توسعه کیفیت مراقبتهای دوران بارداری

  3- ارتقاء و توسعه کیفیت مراقبتهای پس از زایمان

  4 - ارتقاءآگاهی زنان درراستای ترویج زایمان ایمن

  5- افزایش بهره وری و تقویت همکاری های درون، بین و برون بخشی برای پیشبرد اهداف برنامه سلامت مادران

  ب) برنامه سلامت باروری

  1- مشاوره ازدواج

  طبق برنامه کشوری اداره باروری سالم ، کلیه زوج های جوان در بدو ازدواج باید در کلاس های آموزشی ازدواج شرکت نمایند. مدت زمان برگزاری این کلاس ها 2 ساعت می باشدو زنان و مردان بصورت مجزا توسط مربیان آموزش دیده ،آموزش می بینند. اهم موضوعات این کلاسها شامل( آشنایی با دستگاه تناسلی مرد و زن )عملکرد دستگاه تناسلی ، قاعدگی ، بارداری ، سقط ، زایمان ، بهداشت جنسی و راههای پیشگیری از بارداری های پرخطر می باشد.

  2- ارایه خدمات باروری سالم

  - شامل خدمات آموزشی ، مشاوره در زمینه روش های افزایش باروری سالم و توزیع وسایل پیشگیری از بارداری پرخطرو ناخواسته به مراجعه کنندگان می باشد .

  گروههای هدف مورد نظر برای افزایش باروری سالم ،زوج های بدون فرزند ،تک فرزند و خانواده های خواهان فرزند بدون شرایط پرخطر برای بارداری می باشند که اقدامی برای باردار شدن انجام نداده اند . ازدیدگاه این برنامه بارداری های کمتر از 18سال ،بیشتر از 35 سال ،بارداری با فاصله کمتر از 3 سال ،بارداری پنجم و بیشتر و مادران دارای بیماری های زمینه ای که بیماری آنها تحت کنترل نباشد و یا بیماران دارای بیماری های صعب العلاج و خاص جزو موارد پرخطر محسوب می شوند .

  ج) سلامت سالمندان

  هدف این برنامه بهبود شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی می باشد.

  یک برنامه آموزشی استاندارد است که به منظور آموزش سلامت وبهبود شیوه زندگی سالم به سالمندان 60 سال و بالاتر بر اساس بسته های آموزشی 4 جلدی "راهنمای بهبود شیوه زندگی در دوره سالمندی"بصورت برگزاری کلاسهای آموزشی در سطح کشور اجرا می گردد . در حال حاضر درکلیه مراکز بهداشتی درمانی شهری و خانه های بهداشت آموزش تغذیه در دوران سالمندی در حال اجرا می باشد.

  د)سلامت کودکان:

  الف) شیر مادر :

  این برنامه در راستای ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران شیرده اجرا می گردد . اهم شاخصهای مربوطه ،درصد تغذیه انحصاری با شیر مادر تا 6 ماه و تداوم تغذیه با شیر مادر تا 2 سالگی می باشد . و استراتژیها بر اساس آموزش مادران باردار و مادران زایمان کرده ، تشکیل کمیته های شیر مادر می باشد .

  ب) کودک سالم :

  این برنامه به دنبال یافتن راهی برای جداکردن کودکان سالم ازکودکان به ظاهرسالم یا مستعد به بیماری است که هنوز نشانه های بیماری درآنها مستقر نشده است . . کودکان در این برنامه پس از تولد ، از 5 -3 روزگی تا 8 سالگی مطابق با برنامه زمانبندی استاندارد مورد مراقبت قرار میگیرند . در زمینه اجزای مراقبت میتوان به ارزیابی قد،وزن ،دور سر ، وضعیت تغذیه ، بینایی ، تکامل ،واکسیناسیون ، ارایه مکمل های دارویی ، ارایه آموزش در زمینه سوانح وحوادث، رابطه متقابل کودک ووالدین و ...اشاره نمود که در بوکلتهای مخصوص سطح غیر پزشک و پزشک جزییات بیشتری از آن آمده است .

  ج) مانا (مراقبتهای ادغام یافته کودک بیمار ) :

  این برنامه در راستای شناسایی مشکلات ، ارزیابی و طبقه بندی بیماریهای کودکان زیر 5 سال اجرا می شود . اجرای این برنامه بر اساس بوکلتهای سطح پزشک و غیر پزشک می باشد که به ارزیابی بیماریهای شایع کودکان شامل سرفه و تنفس مشکل ، گوش درد ، گلودرد ، تب ، مشکلات تغذیه ای و... می پردازد.

  د) نظام مرگ کودکان 1 تا 59 ماهه :

  این برنامه با هدف شناسایی علل منجر به فوت کودکان و پیشگیری از وقوع مرگهای مشابه اجرا می گردد . برای تمامی موارد مرگ کودکان 1 تا 59 ماهه گزارش شده، پرسشنامه بررسی مرگ تکمیل و در کمیته های کاهش مرگ و میر کودکان در شهرستان بررسی شده و با توجه به علت فوت، راهکارهای مناسب برای پیشگیری از بروز موارد مشابه ارائه می گردد .


دفعات مشاهده: 1009 بار   |   دفعات چاپ: 292 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 5 بار   |   0 نظرCAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شبکه بهداشت و درمان گمیشان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | gomishan

Designed & Developed by : Yektaweb